تیرانداز پادگان تگزاس از رد درخواست مرخصی 'عصبانی بود'

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته شده ایوان لوپز از سوی ارتش آمریکا به عراق نیز اعزام شده بود

سرباز آمریکایی که روز چهارشنبه با شلیک گلوله سه همقطار خودش را کشت و ۱۶ نفر دیگر را در پادگان نظامی فورت هود تگزاس زخمی کرد، احتمالا به علت رد درخواست مرخصی عصبانی شده بود.

ایوان لوپز، ۳۴ ساله، به تازگی مادرش را از دست داده بود.

مقام‌هایی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود به رسانه‌های آمریکا گفته‌اند، آقای لوپز ساعاتی پیش از آن که طغیان کند و سربازان رسته خود و دیگر نظامیان در پادگان فورت هود را به گلوله ببندد، برای "رسیدگی به امور خانوادگی" درخواست مرخصی کرده بود اما با درخواست او مخالفت شده بود.

ایوان لوپز، روز چهارشنبه، بعد از کشتن سه سرباز و مجروح کردن ۱۶ نظامی دیگر، با کلتی که از نزدیکی پادگان خریداری کرده بود مغز خودش را نشانه رفت و خودکشی کرد.

پدر او به رسانه‌ها گفته یقین دارد "پسرش در هنگام طغیان در حالت طبیعی خودش نبوده است."

او عصر روز چهارشنبه (دوم آوریل) ابتدا وارد ساختمانی شد که همقطارانش آنجا بودند و شروع به تیراندازی با اسلحه کمری ۴۵ میلیمتری کرد. بعد سوار خودرو شد و همین طور که شلیک می‌کرد به ساختمان دیگری رفت و به تیراندازی ادامه داد.

ایوان لوپز، دقایقی بعد وقتی در پارکینگ خودروها توسط دژبان پادگان متوقف شد و یک دژبان زن روبرو شد با شلیک به مغزش خودکشی کرد.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک نظامی که خواسته نامش فاش نشود نوشته ایوان لوپز بعد از مخالفت با درخواست مرخصی، "عصبانی شد و بی‌ادبانه رفتار کرد".

علت درخواست مرخصی او "رسیدگی به امور خانوادگی" عنوان شده است. مادر آقای لوپز به تازگی در گذشته است.

در گزارش‌های روزهای گذشته پیرامون انگیزه احتمالی ایوان لوپز برای کشتن نظامیان، بارها از "بحث و جدل" او پیش از تیراندازی سخن به میان آمده بود.

با وجود این، یک سخنگوی ارتش آمریکا گفته "هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت" انگیزه اصلی ایوان لوپز برای طغیان و کشتار همقطاری‌هایش مخالفت با درخواست مرخصی او بوده است.

فورت هود یکی از بزرگترین پادگان‌های نظامی آمریکا و جهان است و حدود ۶۵ هزار نیروی نظامی در آن مستقرند.

این پادگان مرکز اصلی اعزام نیروها به افغانستان و عراق و همچنین نیروی امداد به مناطق آسیب دیده از بلایای طبیعی در آمریکاست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پادگان فورت هود در جریان جنگ جهانی دوم میزبان ۹۵ هزار سرباز بود

این پادگان در سال ۲۰۰۹ شاهد خونین‌ترین تیراندازی تاریخ نظامی آمریکا بود.

در آن سال، نضال مالک حسن، روانپزشک و سرگرد ارتش آمریکا با به رگبار بستن سربازان، ۱۳ نفر را کشت و ۳۲ نفر دیگر را زخمی کرد.

او بعدها در دادگاه گفت می‌خواسته با کشتن سربازان آمریکایی از پیکارجویان طالبان حمایت کند.

نضال مالک حسن، سال گذشته در دادگاهی نظامی به اعدام محکوم شد و هم اکنون در زندانی در ایالت کانزاس منتظر اجرای حکم اعدام است.

ایوان لوپز و نضال مالک حسن هر دو از یک فروشگاه اسلحه فروشی در نزدیکی فورت هود سلاح خریداری کرده بودند.

مطالب مرتبط