درگیری خونین میان آوارگان سوری و پلیس اردن

حق نشر عکس AP
Image caption زعتری بعد از اردوگاه دداب در کنیا، دومین اردوگاه بزرگ آوارگان جنگی در جهان است

مقام‌های اردن می‌گویند دست کم ۲۲ مامور پلیس در درگیری با آوارگان سوری مقیم اردوگاه پناهندگان زعتری مجروح شده‌اند.

این اردوگاه در شمال اردن میزبان بیش از ۱۰۰ هزار آواره سوری است.

روز شنبه (پنجم آوریل - ۱۷ فروردین) پلیس اردن برای متفرق‌کردن آوارگان معترض سوری و جلوگیری از سنگ‌پرانی آنها از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

بنا بر گزارش مقام‌های اردنی، پناهجویان چادرهای اردوگاه را به آتش کشیده‌اند. اردن از تلفات جانی در میان آوارگان سوری گزارشی منتشر نکرده است.

اردوگاه زعتری در شمال اردن و ۱۲ کیلومتری مرزهای این کشور با سوریه برپا شده است و در دو سال گذشته، جمعیت آن به ۱۰۶ هزار نفر رسیده است. به طوری که اکنون این اردوگاه از نظر جمعیت،چهارمین شهر پر جمعیت اردن است.

این اردوگاه بعد از اردوگاه دداب در کنیا، دومین اردوگاه بزرگ آوارگان جنگی در جهان است.

در دو سال گذشته بارها ناآرامی در این اردوگاه گزارش شده که غالبا در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و کمبود امکانات صورت گرفته است.

پلیس اردن می‌گوید درگیری روز شنبه از آنجا آغاز شد که گروهی از آوارگان قصد ترک غیرقانونی اردوگاه را داشتند و پلیس آنها را بازداشت کرد.

پلیس امنیتی اردن در بیانیه ای اعلام کرده است: "اغتشاش گران ۶ چادر، دو کانتینر را به آتش کشیدند و قصد حمله به پایگاه پلیس را داشتند."

در برابر، ساکنان اردوگاه زعتری می‌گویند درگیری از آنجا آغاز شد که خودروی پلیس یک کودک سوری را زیر گرفت.

شاهدان عینی می‌گویند تعداد مجروحان سوری این واقعه بسیار بیشتر از سه نفری است که مقام‌های اردنی گزارش کرده‌اند.

اردوگاه زعتری در جولای سال ۲۰۱۲ دایر شد و در ابتدا اردوگاهی برای اسکان حدود ۱۰۰ خانواده آواره سوری بود اما اکنون حدود ۳۰ هزار چادر در این منطقه برپا شده و ساختمان‌های اداری و خدماتی برای رسیدگی به امور بیش از ۱۰۰ هزار مقیم آن دایر شده است.

هزینه روزانه این اردوگاه حدود نیم میلیون دلار است و روزانه بیش از ۵۰۰ هزار تکه نان و چهار میلیون و دویست هزار لیتر آب آشامیدنی در این اردوگاه توزیع می‌شود.

حق نشر عکس AP
Image caption اردوگاه زعتری در جولای سال ۲۰۱۲ دایر شد و در ابتدا اردوگاهی برای اسکان حدود ۱۰۰ خانواده آواره سوری بود

مطالب مرتبط