هند: چشم انداز برگزاری بزرگترین انتخابات در جهان

حق نشر عکس Getty

انتخابات هند بزرگترین رای گیری در جهان است. بیش از ۸۰۰ میلیون هندی در طول شش هفته به پای صندوق های رای می‌روند تا دولت جدید را انتخاب کنند.

اولین مرحله برگزاری این انتخابات امروز، ۷ آوریل است. نهمین مرحله که ضمنا مرحله پایانی است در تاریخ ۱۳ ماه مه برگزار خواهد شد.

شمارش آرا در تاریخ ۱۶ مه شروع می شود.

انتخابات چگونه برگزار می‌شود؟

مجلس نمایندگان پارلمان هند دارای ۵۴۳ نماینده منتخب است. هر یک از حزب‌ها یا احزاب ائتلافی برای این که یک دولت دارای اکثریت را تشکیل دهند نیاز به کسب دست کم ۲۷۲ کرسی پارلمانی دارند.

حق نشر عکس non

نزدیک به ۸۱۴ میلیون رای دهنده-۱۰۰ میلیون بیشتر از انتخابات سال ۲۰۰۹- واجد شرایط رای دادن در ۹۳۰ هزار حوزه اخذ رای هستند. در رای گیری قبلی در سال ۲۰۰۹، تعداد این صندوق‌ها ۸۳۰هزار بود.

از ماشین‌های رای گیری الکترونیکی در تمام حوزه‌های رای گیری استفاده خواهد شد و کمیسیون انتخاباتی هند بر کل روند اخذ رای نظارت خواهد داشت.

نحوه کار ماشین‌های رای‌گیری:

حق نشر عکس BBC World Service

۱-اسامی نامزدها به زبان ها و الفبای مورد استفاده اکثریت مردم حوزه انتخابیه، نوشته شده است و برای کمک به رای دهندگان بی سواد، هر یک از نامزدها با نماد حزبشان مشخص شده اند مثلا گل نیلوفر آبی برای حزب بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) یا تصویر دست برای حزب کنگره. کاندیداهای مستقل که به حزبی تعلق ندارند می توانند از فهرست نمادهای تایید شده، یکی را برای خود انتخاب کنند.

۲-رای دهندگان دکمه آبی را که در کنار نام نامزد مورد علاقه خودشان قرار دارد فشار می دهند. برای اولین بار دکمه ای هم برای انتخاب کسانی که نامشان در فهرست نامزدها دیده نمی شود، گذاشته شده و همچنین برای کمک به رای دهندگانی که مشکل بینایی دارند، از خط بریل نیز برای شماره سریال ها استفاده شده.

۳- واحدهای کنترل، تمام آراء را گردآوری می کنند و برای این که در صورت قطع برق بتوانند به کار ادامه دهند با باطری نیز کار می کنند. در طول شمارش آراء، شماره سریال هر یک از نامزدها همراه با کل آرای داده شده، ظاهر می شود.

هنگامی که مسئولان رای گیری، دکمه "بستن" را فشار می دهند ماشین، مانع ثبت آراء بیشتر می شود. از این دکمه در پایان رای گیری یا هنگامی که شخصی به قصد تقلب در دادن رای، می خواهد با زور وارد حوزه اخذ رای شود، نیز استفاده می شود.

۴-برای جلوگیری از دستکاری در ماشین هایی که اطلاعات رای گیری را نگاه می دارند، این واحدها به روش قدیمی مهر و موم می شوند.

بازیگران اصلی چه کسانی هستند؟

حق نشر عکس non
Image caption از راست به چپ: مودی، کژریوال و گاندی Rahul Gandhi, Arvind Kejriwal and Narendra Modi

این انتخابات عمدتا مسابقه ای بین نارندرا مودی، کاندیدای نخست وزیری از حزب اصلی مخالف بهاراتیا جاناتا و رائول گاندی، معاون حزب حاکم کنگره است. بیشتر بخوانید.

آرویند کجریوال، رهبر حزب عام آدمی (مردم معمولی) نیز طرفداران زیادی پیداکرده.

چند نظرسنجی حاکی از پیشی گرفتن قابل توجه آقای مودی از رقبایش است، ولی سابقه نشان می دهد که در هند نتیجه انتخابات با نتیجه نظرسنجی ها غالبا تفاوت داشته است.

هم رائول گاندی و هم نارندرا مودی، در اظهار نظر نسبت به یکدیگر، می گویند رقیبشان به دلیل سوابق بحث انگیزی که داشته، انتخاب مناسبی برای پست نخست وزیری نیست.

آقای مودی، سروزیر ایالت گجرات در غرب هند در رونق اقتصادی هند نقش مهمی دارد.

ولی او متهم شده که برای جلوگیری از توقف شورش های ضد مسلمانان در سال ۲۰۰۲ که در جریان آن بیش از یک هزار نفر کشته شدند، اقدامی نکرده است. وی همواره این اتهام را رد کرده است.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند مبارزات انتخاباتی سال جاری هند که بر خصوصیات شخصی رقبا تکیه می کند، سبب شده که انتخابات عمومی این کشور به سیستم انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا نزدیک شود.

آیا احزاب منطقه‌ای نقشی دارند؟

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم جایارام، وزیر اول ایالت تامیل ناندو، یکی از اصلی‌ترین بازیگران منطقه‌ای است

از زمان استقلال هند در سال ۱۹۴۷، مدت حکومت حزب کنگره از هر حزب دیگری در این کشور بیشتر بوده است.

این حزب از سال ۲۰۰۴ حزب حاکم بوده ولی از سال ۱۹۸۴ تا کنون قادر نبوده به تنهایی دولت تشکیل دهد. حزب بهاراتیا جاناتا نیز هرگز نتوانسته بدون کمک احزاب منطقه ای حکومت کند.

احتمالا در انتخابات امسال نیز همین سناریو تکرار خواهد شد.

حزب بهاراتیا جاناتا با چند حزب کوچک تر زیر پرچم ائتلاف دموکراتیک ملی در انتخابات شرکت می کند.

حزب کنگره نیز همچنان تحت لوای ائتلاف پیشرو متحد، طرفداران خود را به پای صندوق های رای می فرستد اگر چه شماری از متحدان اصلی خود را از دست داده است.

شماری از احزاب منطقه ای کوچک تر که از این دو ائتلاف روی برگردانده اند، در صورتی که هیچ یک از دو ائتلاف اصلی نتوانند اکثریت لازم را به دست آورند، احتمالا نقش مهمی خواهند داشت.

رهبران ۱۱ حزب منطقه ای یک "جبهه سوم" علیه دو حزب کنگره و بهاراتیا جاناتا تشکیل داده اند ولی تحلیلگران می گویند در صورتی که هیچ یک از دو حزب اصلی برای تشکیل دولت اکثریت پارلمانی لازم را نداشته باشند، این ائتلاف احتمالا از هم خواهد پاشید.

چه مسائلی مهم هستند؟

حق نشر عکس non
Image caption کژیروال نامزدی است که فساد را هدف گرفته است

فساد، بیکاری، تورم فزاینده، بی ثباتی اقتصادی، عدم امنیت برای زنان و امنیت ملی از جمله مسائل مهم هستند.

هم حزب عام آدمی و هم بهاراتیا جاناتا، حزب حاکم کنگره را متهم کرده اند که قادر به کنترل فساد نیست.

موارد اثبات شده دست داشتن افراد سرشناس در فساد یا مواردی که کسانی مشکوک به دست داشتن در فساد هستند مانند سوء استفاده های مرتبط با بازی های جامعه کشورهای مشترک المنافع سال ۲۰۱۰ یا به زندان افتادن لالو پراساد یاداو، وزیر سابق راه آهن، به وجهه حزب کنگره لطمه زده است.

حزب عام آدمی، فساد را محور اصلی مبارزات انتخاباتی خود قرار داده است.

اتخاذ یک چنین سیاستی تعجب آور نیست. این حزب از بطن جنبش ضد فساد که سه سال قبل در سراسرهند گسترش یافت بیرون آمده و سال گذشته که برای اولین بار در انتخابات دهلی شرکت کرده بود موفقیت زیادی به دست آورد.

حزب بهاراتیا جاناتا، احیاء اقتصادی، اشتغال جوانان و توسعه زیربنایی را در رأس فهرست اولویت های خود قرار داده است.

حزب کنگره، اتهامات حزب بهاراتیا جاناتا در ارتباط با فساد را رد می کند و تلاش خود را بر این که خود را یک حزب طرفدار فقرا نشان دهد متمرکز ساخته.

حزب کنگره قول داده یک رشته برنامه های رفاهی را به اجرا درآورد از جمله حق برخورداری همگانی از بهداشت رایگان و حقوق بازنشستگی برای سالخوردگان و معلولین.

این حزب همچنین به برخی از موفقیت های خود تاکید کرده است از جمله قانون بی سابقه حق دسترسی به غذا.

به موجب قانون امنیت غذایی، دسترسی به غذا حق قانونی مردم است. هدف از تدوین این قانون فراهم کردن ماهانه ۵ کیلوگرم غلات برای میلیون ها فقیر هندی است.

ویژگی های جدید انتخابات سال ۲۰۱۴

حق نشر عکس an
Image caption جامعه تراجنسی هند از اینکه مسئولان برگزاری انتخابات آنها را به عنوان 'جنس سوم' ثبت می‌کنند استقبال کرده‌اند

برای اولین بار رای دهندگان هندی این اختیار را دارند که تمام کاندیدا ها را رد کرده و دکمه "هیچ یک از افراد ذکر شده" ماشین های رای گیری را فشار دهند.

یکی دیگر از ویژگی‌های انتخابات امسال این است که تراجنسی‌ها، که تاکنون می بایستی در کمیسیون انتخاباتی نام خود را به عنوان زن یا مرد ثبت کنند ولی حالا اجازه دارند تحت عنوان "جنس سوم" نام نویسی کرده و رای دهند.

همچنین تمام احزاب سیاسی از رسانه های اجتماعی حد اکثر استفاده را می کنند؛ چیزی که در صحنه سیاسی هند نسبتا جدید است.

در حالی که تا دسترسی نقاط دورافتاده هند به رسانه های اجتماعی مدت زیادی باقی مانده، مسلما این رسانه ها برای جوانان رای دهنده که آراء آنها در انتخابات سال ۲۰۱۴حائز اهمیت قابل توجهی است، جذابیت زیادی دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط