جستجوی هواپیمای مالزیایی؛ دریافت مجدد سیگنال‌های همخوان با جعبه سیاه

حق نشر عکس Getty
Image caption رئیس هیات هماهنگی عملیات جستجو کنفرانسی خبری در پرت استرالیا داشت

ژنرال انگوس هوستون، که هدایت هیات هماهنگی عملیات جستجوی هواپیمای مالزیایی را بر عهده دارد، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که تیم جستجو مجددا سیگنال‌هایی مشابه آنچه جعبه سیاه می‌فرستد دریافت کرده‌اند.

او گفت این سیگنال‌ها در دو نوبت، یکی به مدت ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه و دیگری به مدت ۱۳ دقیقه و توسط یک کشتی استرالیایی دریافت شده‌اند.

ژنرال هوستون گفت این "امیدبخش‌ترین تحول" ظرف روزهای جستجو بوده و "بهترین اطلاعاتی" است که داریم.

هشام‌الدین حسین، سرپرست وزارت راه و ترابری مالزی نیز در یک نشست خبری در کوالالامپور با تاکید بر یافته‌های عملیات جستجو گفت امید می‌رود که "اگر نه در ساعت‌های پیش رو، که در روزهای آینده" قدم‌های مثبتی در یافتن هواپیمای ناپدیدشده برداشته شود.

در دو روز گذشته هم گروه چینی درگیر در عملیات جستجو دو بار سیگنال‌هایی مشابه سیگنال‌های ارسالی تجهیزات ثبت اطلاعات پرواز گرفته‌اند.

رئیس هیات هماهنگی عملیات جستجو تاکید کرد که هنوز نمی‌توان گفت که هوپیما پیدا شده است و شواهد بیشتری لازم است که ممکن است به دست آوردنشان چند روز به طول بینجامد.

او گفت: "در اعماق آب‌های اقیانوس هیچ چیز سریع نیست" و "زیر آب اتفاقات عجیبی می‌افتد". او تاکید کرد که بدون پیدا کردن لاشه هواپیما نمی‌توان با قاطعیت گفت که پیدا شده است.

بیش از ده هواپیمای نظامی و غیرنظامی و چندین کشتی از کشورهای مختلف عملیات جستجو را ادامه می‌دهند و منطقه جستجو به طور چشمگیری محدود شده است.

پرواز MH۳۷۰ هواپیمایی مالزی در روز ۸ مارس با ۲۳۹ سرنشین از کوالالامپور راهی پکن بود که ناپدید شد.

از آن پس سناریوهای مختلفی درباره آنچه بر سر این هواپیما آمده مطرح شد، هم‌اکنون به طور عمده تصور می‌شود که این هواپیما در جنوب اقیانوس هند سقوط کرده است.

مطالب مرتبط