ادامه درگیری‌های قومی در جنوب مصر دو کشته دیگر بجای گذاشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption در سه روز گذشته خیابان‌های اسوان میدان جنگ دو قبیله بوده است.

درگیری قبیله عرب بنی‌هلال با عشیره دابودیه از قوم نوبیه که در دو روز گذشته در شهر توریستی اسوان در جنوب مصر بیست و سه کشته بجای گذاشته بود امروز (یکشنبه ۱۷ فروردین، ششم مارس) هم ادامه یافت و به گفته منابع امنیتی مصر، حداقل دو نفر کشته شده‌اند.

با اینکه دیروز نخست وزیر موقت ابراهیم مهلب و و محمد ابراهیم وزیر کشور دیروز (شنبه پنجم مارس، ۱۶ فروردین) از این منطقه بازدید کردند و پلیس و نیروهای نظامی هم به منطقه اعزام شده‌اند.

این نیروها در برقراری آرامش مدت کوتاهی موفق بودند و نتوانستند مانع از درگیری‌های امروز نشده است.

به گفته مقامات شهر درگیری‌ها باعث توقف رفت و آمد قطارها به اسوان شده است.

گزارش‌ها حاکی است درگیری مسلحانه در نزدیکی بیمارستان و سردخانه شهر که در جوار یک هتل و یازار قرار دارد آغاز شده و اعراب به سمت خانه‌های کسانی که از قوم نوبیان بودند آتش گشوده اند.

به گفته وزارت کشور مصر درگیری‌های اخیر از روز پنج‌شنبه با متلک‌گویی به زنی آغاز شد و بعد هر دو طرف با نقاشی‌های دیواری توهین‌آمیز به درگیری دامن زدند.

این نقاشی‌ها باعث درگیری بین دانش‌آموزان مدرسه شد و سپس دامنه آن به دو قبیله کشیده شد و چندین خانه و مغازه کاملا در آتش سوختند.

در این درگیری‌ها بیست و سه نفر کشته شدند، از جمله در یک جلسه حل اختلاف هم کار به زدو خورد کشید که که سه کشته بجای گذاشت. هفده نفر از کشته شدگان از قبیله بنی‌هلال بودند.

خشونت‌های قومی قبیله ای در مناطق فقیر و روستایی سابقه‌ای طولانی دارد اما پلیس درگیری‌های اخیر را یکی از شدیدترین آنها توصیف کرده است.

ارتش گروه اخوان المسلمین را متهم کرده که در شعله ور کردن درگیری‌ها نقش داشته است.

مقامات نظامی از زمانی که محمد مرسی نه ماه پیش از ریاست جمهوری برکنار شد در درگیری های مختلفی که در مصر رخ داده انگشت اتهام را به سمت اخوان المسلمین گرفته‌اند.

اسوان شهری توریستی در نهصد کیلومتری قاهره و در حاشیه رود نیل است و تقریبا سیصد هزار نفر جمعیت دارد.

قوم نوبیه در شمال سودان و جنوب مصر زندگی می‌کند. آنها به زبان نوبی و عربی صحبت می‌کنند و دین‌شان اسلام است که با اعتقادات محلی آمیخته شده است. اسوان مهمترین پایگاه این قوم در مصر است.

مطالب مرتبط