حمله به ساختمان‌های دولتی در شرق اوکراین

حق نشر عکس Reuters
Image caption در شرق اوکراین بیشتر مردم روس تبار هستند

طرفداران روسیه در شرق اوکراین در چند شهر به ساختمان‌های دولتی حمله کرده و با پلیس درگیر شده‌اند.

چند صد روس تبار روز یکشنبه (شش آوریل) در دونسک و لوهانسک ساختمان‌های استانداری را به کنترل خود درآوردند.

این افراد خواهان پیوستن به روسیه هستند و می‌گویند در این بخش از اوکراین باید یک همه پرسی‌ نظیر آنچه اخیرا در شبه جزیره کریمه برگزار شد، انجام شود.

در همه پرسی کریمه، اکثریت مردم به پیوستن به روسیه رای دادند و به این کشور ملحق شدند، اقدامی که اوکراین و کشورهای غربی آنرا غیرقانونی می دانند.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه گزارش می‌دهد که در خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، نیز روز یکشنبه معترضان ساختمان استانداری را تصرف کردند.

در کیف، پایتخت اوکراین، این نگرانی وجود دارد که روسیه در حال سازماندهی یک حرکت تجزیه طلب در شرق اوکراین باشد.

آرسن ایواکوف، وزیر کشور اوکراین، روز یکشنبه وعده داد بدون خونریزی و توسل به خشونت، نظم و آرامش را در شرق کشور برقرار کند.

او گفت ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای افزایش تنش‌ها و بی‌ثباتی در اوکراین همکاری می‌کنند.

وزیر کشور اوکراین طی بیانیه‌ای گفته است: «پوتین و یانوکوویچ دستور تازه‌ترین موج ناآرامی وتجزیه طلبی در شرق اوکراین را صادر کرده و هزینه آن را پرداخته‌اند. آنهایی که تجمع کرده‌اند تعدادشان زیاد نیست ولی بسیار خشن هستند.»

الکساندر تورتشینوف، رئیس جمهوری موقت اوکراین، نیز در یک جلسه اضطراری با مقام‌های امنیتی ارشد در کیف به بررسی اوضاع شرق کشورش پرداخته است. او برنامه سفرش به جمهوری لیتوانی را لغو کرده است.

در شرق اوکراین بیشتر مردم روس تبار هستند. این منطقه پایگاه اصلی رئیس جمهوری مخلوع اوکراین به حساب می‌آید.

از زمان برکناری ویکتور یانوکوویچ، در پی اعتراضات ماه فوریه، تنش‌ها در شرق اوکراین به شدت افزایش یافته است.

بنا برگزارش‌ها، در شهر دونسک روز یکشنبه حدود ۱۵۰۰ نفر دست به اعتراض زدند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفت که معترضان به زور وارد یکی از ساختمان‌های اصلی دولت محلی شدند و پرچم روسیه را در بالکنی طبقه دوم برافراشتند.

بنا بر گزارش تلویزیون اوکراین، در وقایع روز یکشنبه در شهر لوهانسک سه نفر زخمی شدند. مقام‌های پلیس محلی این گزارش را تایید نمی‌کنند.

معترضان می‌گویند که قانونگذاران محلی در دونسک و شهرهای دیگر باید در یک نشست اضطراری مساله ملحق شدن شرق اوکراین به روسیه را به رای بگذارند.

تنش‌ها میان کیف و مسکو از زمان سقوط ویکتور یانوکوویچ و به ویژه الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، بالا گرفته است.

غرب می‌گوید که روسیه ده‌ها هزار نیروی نظامی در مرزهای شرقی اوکراین مستقر کرده و برای عملیات نظامی دیگری آماده می‌شود.

این در حالیست که روسیه تاکید دارد قصد اقدام نظامی در شرق اوکراین را ندارد. با این حال، مسکو می‌گوید باید در اوکراین یک نظام حکومتی فدرال ایجاد شود تا مناطق عمدتا روس‌نشین آن کشور از اختیارات بیشتری برای اداره امور خود برخوردار شوند.

مطالب مرتبط