انتقاد روشنفکران بریتانیایی از کامرون برای 'مسیحی' دانستن کشور

حق نشر عکس Reuters
Image caption منتقدان دیوید کامرون گفته‌اند که موضع مذهبی او ممکن است به بهای منزوی شدنش تمام شود

بیش از ۵۰ نفر از دانشمندان، فیلسوفان و نویسندگان برجسته بریتانیایی با انتشار نامه‌ای از دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، انتقاد کرده‌اند.

آقای کامرون پیش از این گفته بود که بریتانیا "نباید پروایی از هویت مسیحی کشور" داشته باشد.

نویسندگان نامه گفته‌اند با وجود اینکه به حق شخصی نخست‌وزیر برای داشتن باورهای مذهبی احترام می‌گذارند، اما قویا با معرفی بریتانیا به عنوان یک کشور مسیحی مخالفند.

آنان به عواقب منفی چنین موضعی توسط نخست‌وزیر هشدار داده‌اند و گفته‌اند بریتانیا جامعه‌ای متکثر است که اکثریت آن مذهبی نیستند و عناصر پیشامسیحی، مسیحی و پسامسیحی مختلفی هویت آن را شکل داده‌اند.

پیتر تاچل، فعال سیاسی و از امضاکنندگان این نامه، به بی‌بی‌سی گفت مسیحی دانستن بریتانیا با شواهد نمی‌خواند.

به گفته او بنا به آخرین نظرسنجی‌ها ۶۵درصد مردم بریتانیا خود را مذهبی نمی‌دانند و تنها ۲۹درصد از آنها خود را مذهبی معرفی می‌کنند. به گفته آقای تاچل این ٢٩درصد نیز باورهای مذهبی مختلفی دارند که به مسیحیت محدود نمی‌شود.

یکی از سخنگویان آقای کامرون گفت او پیش از این نیز نظر خود درباره هویت مسیحی بریتانیا را بیان کرده بود با این حال او به تکثر مذهبی کشور نیز باور داشته است.

کریس میسون، خبرنگار سیاسی بی‌بی‌سی، با اشاره به اقبال حزب دست راستی یوکیپ با تاکید بر ارزش‌های سنتی، می‌گوید که موضع مذهبی دیوید کامرون محافظه‌کار ممکن است برای او منافع سیاسی هم داشته باشد.

مطالب مرتبط