'اعلام استقلال' هواداران روسیه در دونتسک، در شرق اوکراین

حق نشر عکس Reuters
Image caption هواداران روسیه در ساختمان‌های دولتی شرق اوکراین سنگر بسته‌اند

مراکز فرماندهی نیروهای امنیتی و انتظامی در سه شهر شرق اوکراین به تصرف هواداران روسیه در آمده است و عده‌ای از هواداران روسیه که شورای دونتسک، در شرق اوکراین را تصرف کرده‌اند از اوکراین "اعلام استقلال" کرده‌ و خواهان برگزاری رفراندومی برای پیوستن به روسیه شده‌اند.

آنها همچنین از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه درخواست کرده‌اند که نیروهای "صلحبان" به این منطقه اعزام کند.

حدود ۲۰۰۰ نفر از جدایی‌خواهان هوادار روسیه، که بعضی مسلحند، گرد ساختمان دولت محلی در این شهر جمع شده‌اند.

همزمان وزارت دفاع اوکراین اعلام کرده است که یک افسر نیروی دریایی اوکراین به دست سربازی روس در کریمه کشته شده است. جزئیاتی از این امر منتشر نشده و طرف روسی نیز تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده است.

مقام‌های اوکراینی می‌گویند که هواداران روسیه مراکز امنیتی در شهرهای دونتسک و لوهانسک را در اختیار گرفته‌‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که معترضان در لوهانسک به انبار مهمات ارتش در این شهر یورش برده‌اند.

پلیس راه‌ها را در این شهر بسته است.

دونتسک و لوهانسک روز گذشته نیز صحنه اعتراضات هواداران روسیه بودند و مخالفان روس‌گرای دولت موقت اوکراین دیروز ساختمان‌های مرکز حکومت محلی در این شهرها را تصرف کردند.

در شهر خارکف نیز مخالفان به ساختمان‌های دولتی حمله کردند که به گفته مسئولان اوکراینی معترضان اکنون این ساختمان‌ها را ترک کرده‌اند.

مخالفان دولت موقت اوکراین در شهرهای شرقی این کشور، خواهان پیوستن به روسیه هستند و می‌گویند که در این بخش از اوکراین باید یک همه پرسی‌ نظیر آنچه اخیرا در شبه جزیره کریمه برگزار شد، انجام شود.

در همه پرسی جنجالی کریمه، اکثریت رأی دهندگان به پیوستن به روسیه رای دادند و به این کشور ملحق شدند، اقدامی که اوکراین و کشورهای غربی آنرا غیرقانونی می دانند.