آغاز بزرگ‌ترین انتخابات دنیا در هند

حق نشر عکس AP
Image caption رائول گاندی حزب حاکم کنگره را در این انتخابات رهبری می کند

بزرگ‌ترین انتخابات پارلمانی دنیا از امروز دوشنبه (۱۸ فروردین، ۷ مارس) در هند آغاز شده است و بنا بر گزارش‌ها بیش از هفتاد درصد واجدان شرایط در در اولین روز رای‌گیری شرکت کرده‌اند.

رای‌گیری در این انتخابات در بیش از ۹۳۰ هزار مرکز و بیش از یک ماه ادامه خواهد داشت.

رقابت اصلی در این دوره که حداقل ۸۱۴ میلیون شهروند واجد شرایط شرکت در آن هستند، بین حزب حاکم کنگره و حزب مردم هند است.

در این دوره، حزب مردم عامی به رهبری آرویند کجریوان نیز در نظرسنجی‌ها از موقعیت خوبی برخوردار بوده است.

این حزب تاکنون ۴۰۷ نامزد معرفی کرده است که در تمام ۵۴۳ حوزه انتخاباتی کشور شرکت خواهد کرد.

انتخابات هند در نه مرحله برگزار می‌شود. قرار است که رای گیری‌ها در روز ۱۲ ماه مه پایان یابد، شمارش آرا در روز ۱۶ مه آغاز خواهد شد.

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، از حزب کنگره، در انتخابات امسال شرکت ندارد. حزب او امسال به رهبری رائول گاندی پا به عرصه انتخاباتی گذاشته است.

آقای گاندی، پسر سونیا بیوه ایتالیایی راجیو گاندیست. از سونیا گاندی به عنوان قدرتمند‌ترین زن هند یاد می‌شود.

حق نشر عکس PTI
Image caption رهبری حزب اصلی مخالف دولت، حزب مردم هند، برعهده نارندرا مودی است

نظرسنجی‌ها حاکیست که بسیاری از رای دهندگان، حزب کنگره را مسئول وضع نابسامان اقتصادی و مجموعه‌ای از پرونده‌های فساد مالی و اداری می‌دانند.

رهبری حزب اصلی مخالف دولت، حزب مردم هند (بهاراتیا جاناتا) امسال برعهده نارندرا مودی، سیاستمدار بحث برانگیز است که ازسال ۲۰۰۱ وزیر اعظم ایالت گوجارات در غرب هند بوده است و در این مدت توانسته گوجرات را به مرکز مهم فعالیت‌های اقتصادی کشور بدل کند.

وی همچنین متهم است که در دوره تشدید خشونت‌های مذهبی در سال ۲۰۰۲، که طی آن بیش از هزار نفر که اکثرا مسلمان بودند کشته شدند، اقدامات لازم برای پیشگیری از این حوادث را انجام نداده بود.

چند حزب کوچک‌تر نیز در رقابت‌های امسال شرکت دارند. در صورتی که احزاب بزرگ‌تر نتوانند به پیروزی قاطع دست پیدا کنند، احزاب کوچک‌تر در تشکیل دولت ائتلافی نقش مهمی ایفا خواهند کرد.

تمام این احزاب برای کسب اکثریت در مجلس سفلی پارلمان تلاش می کنند. مجلس سفلی (لوک سابا) ۵۴۳ کرسی دارد و هر حزب یا ائتلافی که بتواند ۲۷۲ کرسی را کنترل کند، مامور تشکیل کابینه خواهد شد.

امسال رای گیری‌ها در بیش از ۹۳۰ هزار مرکز رای گیری انجام خواهد شد. در بعضی از مراکز، دستگاه های الکترونیکی اخذ رای نصب شده است.

همچنین برای اولین بار، مردم از گزینه «هیچکدام» در برگه رای برخوردارند و در نتیجه می‌توانند به پای صندوق رای بروند اما به هیچ کاندیدایی رای ندهند.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط