انتقاد دولت ترکیه از رفع فیلتر توییتر

حق نشر عکس AFP

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، از حکم دادگاه قانون اساسی این کشور مبنی بر رفع فیلتر از شبکه اجتماعی توییتر انتقاد کرده و گفته است که در این حکم باید تجدید نظر شود.

آقای اردوغان امروز (سه‌شنبه ۱۹ فروردین، ۸ آوریل) در نشست پارلمانی حزب عدالت و توسعه گفت که حکم دادگاه در مورد توییتر عدالت را رعایت نکرده و به همین دلیل مورد احترام او نیست.

بلند آرینچ، معاون نخست وزیر ترکیه، نیز روز دوشنبه این حکم را اشتباه خوانده و گفت: ''این یک دنیای مجازی است که هر کسی می‌تواند به دیگری توهین کند و هر کاری که می‌خواهد انجام دهد. این آزادی حتی در دنیای حیوانات هم وجود ندارد.''

معاون نخست وزیر ترکیه اضافه کرده است که حکم این دادگاه به توییتر، به عنوان یک شرکت خصوصی، اجازه داده است که تصمیم‌های دولت ترکیه را نادیده بگیرد و از تصمیم‌های قضایی دیگر کشورها پیروی کند.

دسترسی به توییتر از روز ۲۱ مارس و در آستانه انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه مسدود شد. اما مسئولین مخابرات ترکیه پس از حکم دادگاهی که آن را نقض آزادی بیان تشخیص داده بود به این محدودیت دو هفته‌ای پایان دادند.

یک هفته پس از فیلترینگ توییتر، وبسایت اشتراک فیلم یوتیوب نیز از دسترس کاربران اینترنت در ترکیه خارج شد. این فیلترینگ به دنبال انتشار ویدیویی در بود که در آن مقامات ترکیه را در حال بحث در مورد سوریه و احتمال حمله ترکیه به این کشور، نشان می‌داد.

مطالب مرتبط