استعفای وزیر فرهنگ بریتانیا در پی رسوایی مالی

حق نشر عکس PA
Image caption ماریا میلر بالاخره در پی رسوایی مالی استعفا داد

ماریا میلر، وزیر فرهنگ بریتانیا، در پی یک رسوایی مالی از وزارت استعفا کرده است، اما همچنان به کار خود به عنوان نماینده مجلس عوام در پارلمان بریتانیا ادامه خواهد داد.

کمیسر مسئول بررسی امور مالی نمایندگان پارلمان گفته بود که خانم میلر باید ٤٥ هزار پوند (معادل ٧٥ هزار دلار) را که به ناحق دریافت کرده بود، بازگرداند.

اما هیاتی از نمایندگان مجلس که اکثریت آنها از حزب محافظه کار - حزب خانم میلر بودند - با رد نظر کمیسر مستقل، این رقم بازپرداختی را به ٥٨٠٠ پوند کاهش دادند.

این هیات که به کمیته حفظ استانداردهای مجلس عوام معروف است، علی رغم کاهش قابل توجه مقدار پولی که خانم میلر ناچار به بازپرداخت شده است، از رفتار او در طی تحقیقات انتقاد کرده است و گفته رفتار او با ماموران تحقیق خلاف آیین نامه رفتاری نمایندگان پارلمان بوده است.

خانم میلر این پول را به عنوان بخشی از "هزینه ها و مخارج" نمایندگی، علاوه بر حقوق خود، مطالبه و دریافت کرده بود اما این پول در عمل صرف تعمیر و نگهداری خانه والدین او شد که به گفته کمیسر مستقل بررسی امور مالی نمایندگان، کاری خلاف بوده است.

بدین ترتیب، کمیسر مستقل خواستار بازگرداندن این پول به بودجه عمومی پارلمان شد.

اولین رسوایی بزرگ مالی نمایندگان پارلمان بریتانیا با افشا شدن اسناد "هزینه ها و مخارج" آنها در سال ٢٠٠٩ اتفاق افتاد.

در پی آن، با تغییر قانون، نظارت بر امور مالی نمایندگان از دست پارلمان خارج شد و به نهاد تازه تاسیسی به نام اداره مستقل حفظ استانداردهای پارلمان سپرده شد.

سخنگوی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفت که ماریا میلر شب گذشته با آقای کامرون ملاقات کرده و استعفای او امروز (چهارشنبه) صبح توسط نخست وزیر تایید شده است.

طی روزهای اخیر، خانم میلر با موجی از حملات رسانه‌ای مواجه بود که خواهان استعفای او بودند.

جان من، یک نماینده حزب کارگر در پارلمان بریتانیا، که شکایت او آغازگر تحقیقات در امور مالی خانم میلر بود، از استعفای وزیر فرهنگ استقبال کرده است.

آقای من گفت "یک کلمه در سیاست بریتانیا جایش خالی است و آن کلمه شرافت است. شرافت را اینگونه تعبیر می کنم که: اگر خلاف کرده ای باید استعفا دهی."

او با انتقاد از نخست‌وزیر گفت در همان ابتدای این رسوایی مالی، وقتی مشخص شد که خانم میلر حاضر به استعفا نیست، آقای کامرون باید او را از کابینه اخراج می کرد.

با خروج ماریا میلر از کابینه، ساجد جاوید به عنوان وزیر فرهنگ منصوب شده است. او پیش از این یکی از معاونان وزارت خزانه داری بریتانیا بوده است.

مطالب مرتبط