اعزام ۱۲ هزار صلحبان برای جلوگیری از نسل‌کشی در آفریقای مرکزی

حق نشر عکس AFP
Image caption درگیری‌ها میان مسلمانان و مسیحیان طی یکسال گذشته هزاران کشته بر جای گذاشته است

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با اعزام ۱۲ هزار نیروی صلحبان این سازمان به جمهوری آفریقای مرکزی موافقت کردند.

افزایش نگرانی‌ها نسبت به گسترش کشتارهای قومی-مذهبی در این کشور فقیر آفریقایی علت اعزام این سربازان عنوان شده است.

در ماههای گذشته، کشتارهای بیرحمانه میان مسلمانان و مسیحیان در بنگویی، پایتخت، و دیگر شهرهای آفریقای مرکزی بارها نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به شکل‌گیری یک نسل‌کشی دیگر نظیر آنچه در سال ۱۹۹۴ در روآندا روی داد را افزایش داده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد چند روز پیش نسبت به شکل‌گیری "کشتارهای قومی مذهبی" در این کشور هشدار داده بود و از دریافت گزارش‌های متعددی در زمینه دار زدن، گردن‌زدن و خشونت جنسی در آفریقای مرکزی ابراز نگرانی کرده بود.

بر اساس این قطعنامه شورای امنیت، همچنین ۲۰۰۰ نیروی صلحبان فرانسوی، که پیش تر به آفریقای مرکزی اعزام شده بودند، در کنار صلحبانان جدید به کار خود ادامه خواهند داد.

از زمان آغاز درگیری‌ها (مارس ۲۰۱۳)، هزاران شهروند آفریقای مرکزی در جریان حملات شبه نظامیان مسلمان و مسیحی کشته شده‌اند و بر اثر این درگیری‌ها حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر (یک چهارم جمعیت این کشور) در معرض قحطی و گرسنگی قرار گرفته‌اند.

در ماههای اخیر و پس از کناره‌گیری میشل جوتودیا، بسیاری از شهروندان مسلمان این کشور مورد حمله شبه نظامیانی قرار گرفته‌اند که از شورش‌های سال گذشته که به سقوط دولت فرانسوآ بوزیزیه انجامید، ناراحتند.

گروه شبه نظامیان اغلب مسلمان آفریقای مرکزی (سِلِکا)، در ماه مارس سال گذشته، دولت فرانسوآ بوزیزیه را سرنگون کردند و رهبر خود میشل جوتودیا را به قدرت رساندند.

اما آقای جوتودیا در یکسال گذشته بارها متهم شده است که برای جلوگیری از تجاوزها و کشتار مسیحیان اقدامی نکرده است.

آقای جوتودیا، ماه ژانویه گذشته و پس از بالا گرفتن اتنقادها از عملکرد دولت او، از قدرت کنار رفت.

پس از آن، مسیحیان که اکثریت قومی مذهبی این کشور را تشکیل می‌دهند، با تشکیل گروهی تحت عنوان "آنتی-بالاکا" (ضد قمه و قداره) شروع به "انتقام‌گیری" و کشتار مسلمانان کردند.

در آخرین کشتار، روز چهارشنبه (نهم آوریل) پلیس گزارش کرد که در جریان درگیری‌ها در مرکز شهر دکوآ ۳۰ نفر کشته و ۱۰ نفر دیگر مجروح شده اند.

در جریان این درگیری‌ها، مسیحیان گروه آنتی-بالاکا به مواضع تحت کنترل مسلمانان سلکا حمله کردند.

جمهوری آفریقای مرکزی، با داشتن معادن متعدد الماس و طلا، از ثروتمندترین کشورهای شرق قاره آفریقا به لحاظ ذخایر ملی محسوب می‌شود اما درگیری‌های داخلی و ضعف در مدیریت و عملکرد دولت‌ها طی دهه‌های اخیر، باعث شده که اکثر شهروندان این کشور در فقر و فلاکت زندگی کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption ارتش و نیروهای انتظامی آفریقای مرکزی به تنهایی قادر به کنترل اوضاع نیستند

مطالب مرتبط