برلوسکونی با دخترانش می آید یا زن جوانش

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سیلویو برلوسکونی در فرودگاهی در حومه شهر رم

سیلویو برلوسکونی، یکی از بحث برانگیزترین و خبرسازترین چهره‌های سیاست اروپا از شرکت در انتخابات پارلمانی اروپا منع شده است.

او واقعا آرزو می کرد که بتواند در این انتخابات حزب راست میانه خود را رهبری کند.

آقای برلوسکونی چندی پیش به خاطر حکم دستگاه قضایی ایتالیا که او را به تخلف مالیاتی محکوم کرد، به شکل شرمگینانه‌ای از پارلمان آن کشور اخراج شد. اگر او می توانست درانتخابات اروپا شرکت کند مسلما به پارلمان در بروکسل راه می یافت و صحنه جدیدی برای جولان خود می یافت.

ولی با حکم دیوان عالی ایتالیا که آقای برلوسکونی را از احراز هرگونه مقام دولتی منع کرده است آرزوی او برای یافتن عرصه جدیدی از حضور سیاسی برباد رفت.

با حذف او از این رقابت‌ها حدس و گمان در مورد احتمال شرکت یکی از دختران او مطرح شده تا به این شکل نام خانوادگی برلوسکونی درانتخابات پارلمانی اروپا حفظ شود.

اما کدامیک از دختران او پا پیش خواهند گذاشت؟ مارینا ۴۷ ساله ، یکی از مدیران ارشد امپراطوری رسانه ای آقای برلوسکونی و یا باربارا ۲۹ ساله که در حال حاضر مدیرعامل باشگاه فوتبال آ ث میلان است؟

حتی رسانه‌های ایتالیایی گمانه می زدند که ممکن است نامزد فعلی آقای برلوسکونی، فرانچسکا پاسکاله ۲۸ ساله که یک مجری سابق تلویزیون است، وارد انتخابات شود.

اما آقای برلوسکونی همواره تاکید کرده که همه این خبرها گمانه زنی های روزنامه نگاران است. او با قاطعیت اعلام کرد که هیچیک از فرزندان او در انتخابات پارلمانی اروپا شرکت نخواهند کرد. با وجودی این که او جزو نامزدان حزبش نخواهد بود قاعدتا تصاویرش روی پوسترهای انتخاباتی این حزب چاپ خواهند شد.

غیبت آقای برلوسکونی به عنوان رهبر این حزب از فهرست انتخاباتی، لاجرم بین صفوف نیروی ایتالیا تنش ایجاد کرده است. باید منتظر شد و دید که تحت تاثیر صف بندی های درونی بالاخره چه کسانی در صدر فهرست انتخاباتی این حزب قرار خواهند گرفت.

در آن سوی صحنه سیاست نیروی اصلی چپ میانه یعنی حزب دموکراتیک ایتالیا، رویدادهای مربوط به انتخابات در فرانسه را با دقت دنبال می کند. پیشرفت های حزب راست افراطی جبهه ملی فرانسه که پرچمدار مخالفت با اتحادیه اروپا است بسیار نگران کننده است. در دوران فعلی حکومت برای احزاب دست چپی در کشورهای اروپایی بسیار دشوار شده است.

اما حزب دموکراتیک ایتالیا که از سال پیش دولت را در دست دارد، امیدوار است که با اجرای اصلاحات اقتصادی که از سوی ماتئو رنزی رهبر جدید حزب پیشنهاد شده، بتواند بر سهم آرای خود در انتخابات پارلمانی اروپا که ۲۵ ماه مه برگزار خواهد شد، بیافزاید.

مطالب مرتبط