وعده دولت موقت اوکراین برای رسیدگی به خواسته‌های جدایی‌طلبان شرق

حق نشر عکس Getty
Image caption رهبران جدایی‌طلبان می‌گویند چادرهایشان را ترک نمی‌کنند

دولت موقت اوکراین ضمن دعوت به "وحدت ملی" وعده داده که به برخی از خواسته‌های جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق این کشور پاسخ دهد.

از جمله وعده‌های دولت موقت اوکراین تمرکززدایی از قدرت و همچنین تضمین استفاده از زبان روسی است.

به رغم این که دیروز (پنج‌شنبه ۱۷ آوریل) اوکراین، آمریکا و اتحادیه اروپا با روسیه درباره بحران شرق اوکراین به توافق رسیدند، اشغال مراکز دولتی توسط جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین ادامه دارد. بیشتر بخوانید.

امروز اولکساندر تورچینوف، رئیس‌جمهور موقت اوکراین در یک سخنرانی تلویزیونی با حضور نخست‌وزیر دولت موقت اوکراین، گفت که استفاده از روسی به عنوان یک زبان رسمی در مناطقی که اکثریت روس‌زبان دارند تضمین می‌شود.

او گفت که این اقدام برای دستیابی به "صلح و سازش میان مردم اوکراین" انجام می‌گیرد.

رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر موقت اوکراین همچنین از احتمال تغییرات اساسی بیشتر و از جمله تمرکززدایی از قدرت و دادن اختیارات بیشتر به دولت‌های محلی خبر دادند.

پیش از این الکساندر گنزدیلوف، سخنگوی دولت خودخوانده "جمهوری دونتسک" اعلام کرد این گروه جدایی‌طلب در صورتی مراکز دولتی در شرق اوکراین را ترک می‌کنند که دولت "غیرقانونی" کیف نیز ساختمان مجلس و ریاست‌جمهوری را تخلیه کند.

یکی دیگر از رهبران جدایی‌طلب منطقه دونتسک در شرق اوکراین نیز گفته است که هواداران روسیه تنها در صورتی حاضر به ترک مراکز دولتی و کمپ‌های خود هستند که طرفداران غرب هم چادرهای خود در کیف را جمع کنند.

مطالب مرتبط