روسیه خواستار کاهش تنش‌ها در اوکراین با وساطت آمریکا شد

حق نشر عکس
Image caption حامیان روسیه در دونتسک، ساختمان مرکزی دولت محلی را تصرف کرده‌اند

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفتگو با همتای آمریکایی خود، خواستار وساطت کاخ‌سفید در کاهش "فشارها بر روس‌تبارهای اوکراین" شده و در برابر، نخست وزیر دولت موقت اوکراین هم از "جدایی‌طلبان" خواسته سلاح‌هایشان را زمین بگذارند.

وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه روز شنبه (۱۱ آوریل - ۲۲ فروردین) یک بار دیگر درباره اوضاع اوکراین تلفنی صحبت کردند.

به گزارش منابع روسی، سرگئی لاوروف در این تماس از آقای کری خواست از نفوذ خود بر رهبران اوکراین استفاده کند تا مانع از اعمال خشونت علیه طرفداران روسیه در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین شود.

به گفته آقای لاوروف امکان حل و فصل مسالمت‌آمیز این مناقشه وجود دارد: "بر این باورم که امکان کاهش تنش در اوکراین وجود دارد. اقدام اساسی در این راستا باید شامل اعمال اصلاحات حقیقی و نه ظاهری در قانون اساسی اوکراین است، به نحوی که حقوق همه شهروندان این کشور، بدون استنثنا تضمین شود."

وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه قرار است چهارشنبه (۱۶ آوریل) به همراه کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو درباره بحران اوکراین مذاکره کنند.

شرکت وزیر خارجه اوکراین در این نشست هنوز مشخص نیست.

از سوی دیگر، آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین در شهر دونتسک، در شرق این کشور با رهبران جدایی طلبان طرفدار روسیه دیدار کرده است.

جدایی‌طلبان در این شهر، ساختمان مرکزی دولت محلی را تصرف کرده‌اند و اوضاع در دونتسک متشنج است.

آقای یاتسینیوک در سخنانی از معترضان خواسته سلاح‌های خود را زمین بگذارند: "معتقدم باید این موضوع را به طور مسالمت‌آمیز حل و فصل کنیم. ما به آنها پیشنهاد کردیم ساختمان‌های اداری را ترک کنند و سلاح های خود را تحویل دهند. در عوض ما تضمین می‌دهیم که بازداشت‌شان نکنیم. انتخاب با آنهاست."

همزمان، آمریکا در تازه ترین اقدام از تحریم چند نفر از مقام های سیاسی کریمه در رابطه با پیوستن این منطقه خودمختار به روسیه خبر داده است.

یکی از تحریم‌شدگان سرگئی سکوف، معاون پیشین پارلمان اوکراین است و شش نفر دیگر از تحریم‌شدگان از رهبران جدایی‌طلبان در کریمه هستند.

تحریم تازه آمریکا همچنین شامل یک شرکت گاز مستقر در این شبه جزیره به نام چرنومونفت‌گاز هم می‌شود.

هدف از این کار ممانعت از خریداری سهام این شرکت به وسیله گازپروم روسیه در جریان خصوصی سازی احتمالی آن است.

مطالب مرتبط