درآمد باراک اوباما در سال ۲۰۱۳ باز هم کاهش داشت

حق نشر عکس n
Image caption علت اصلی روند رو به کاهش درآمد آقای اوباما کمتر شدن فروش کتاب‌های اوست

برگه‌های مالیاتی باراک اوباما نشان می‌دهد مجموع درآمدهای رئیس جمهوری آمریکا در سال گذشته میلادی همچون سال قبل از آن کاهش داشته و به رقمی حدود ۴۸۰ هزار دلار رسیده است.

درآمد آقای اوباما در سال نخست ورود به کاخ سفید بیش از ۵ میلیون دلار بود.

بنا بر گزارش کاخ‌سفید که برگه‌های مالیاتی رئیس جمهوری و معاون او را منتشر کرده است، باراک و میشل اوباما در سال مالی ۲۰۱۳ حدود ۴۸۱ هزار دلار درآمد داشته‌اند و ۲۰.۴ درصد آن را به عنوان مالیات بر درآمد به اداره دارایی پرداخت کرده اند.

بدین ترتیب میزان درآمد آقای اوباما و همسرش در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن (۲۰۱۲) حدود ۱۲۰ هزار دلار کاهش داشته است. با این حال، رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۳ مالیات بیشتری پرداخته است و علت آن حمایت دولت آقای اوباما از افزایش مالیات افراد پردرآمد بوده است.

برگه های مالیاتی خانواده اوباما همچنین نشان می‌دهد که او در یکسال گذشته بیش از ۵۹ هزار دلار به موسسات خیریه کمک کرده است.

علت اصلی روند رو به کاهش درآمد آقای اوباما کمتر شدن فروش کتاب‌های اوست.

فروش صدها هزار جلد از کتاب‌های "رویاهای پدرم" و "جسارت امید" در سال نخست ورود باراک اوباما به کاخ سفید، برای او میلیون‌ها دلار درآمد کسب کرد؛ به طوری که در برگه‌های مالیاتی سال ۲۰۰۹، خانواده اوباما درآمد خود را پنج و نیم میلیون دلار اعلام کرد.

اما در سالهای پس از آن، با کاهش تب خرید کتاب‌های رئیس جمهوری آمریکا، میزان درآمد سالانه او هم کاهش داشته است.

کاخ سفید، روز جمعه (۱۱ آوریل - ۲۲ فروردین) همچنین میزان درآمد جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا را هم اعلام کرد. آقای بایدن در سال ۲۰۱۳ ۴۰۷ هزار دلار درآمد داشته و حدود ۲۳ درصد از آن را مالیات داده است.

مطالب مرتبط