دیپلمات کهنه‌کار و مدیر 'مذاکرات پنهانی' کاخ‌سفید و ایران بازنشسته می‌شود

ویلیام برنز و باراک اوباما حق نشر عکس White House
Image caption ویلیام برنز در دولت باراک اوباما از اصلی‌ترین چهره‌های مذاکرات میان تهران و واشنگتن بوده است

ویلیام جی. برنز، دیپلمات با سابقه آمریکایی و معاون وزیر خارجه این کشور به زودی بازنشسته می‌شود.

او در سالهای اخیر نقش مهمی در مذاکرات میان کاخ سفید و ایران بر عهده داشته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه (۱۱ آوریل - ۲۲ فروردین) با انتشار بیانیه‌ای از خدمات آقای برنز در وزارت خارجه آمریکا قدردانی کرد و گفت: "(آمریکا) از محل خدمات او امروز قوی‌تر شده است."

ویلیام جی. برنز، سالها سفیر آمریکا در اردن و روسیه بود و در سال ۲۰۰۸ طی دوران ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش، ماموریت یافت تا با مقام‌های ایران در سوییس دیدار کند.

او در دولت باراک اوباما هم از اصلی‌ترین چهره‌های مذاکرات میان تهران و واشنگتن بوده است و به گزارش نیویورک تایمز، در سال ۲۰۱۳ بارها با مقام‌های ایرانی در کشور عمان دیدار و گفتگو کرده است. گفتگوهایی که پیش زمینه از سرگیری مذاکرات هسته ای میان تهران و گروه ۱+۵ شد و برای نخستین بار به دیدار وزرای خارجه دوکشور پس از بیش از سه دهه قطع روابط دیپلماتیک انجامید.

آقای برنز در جریان ادامه مذاکرات اخیر گروه ۱+۵ و ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور که به توافق موقت ژنو انجامید هم نقشی محوری داشته است.

قرار است این دیپلمات کهنه‌کار وزارت خارجه آمریکا، پاییز امسال بازنشسته شود.

موعد بازنشستگی آقای برنز ماهها پیش فرا رسیده بود اما او بنا بر درخواست باراک اوباما، به کار خود ادامه داد.

روزنامه نیویورک‌تایمز، روز جمعه (۱۱ آوریل) علاوه بر اشاره به نقش مدیریتی آقای برنز در "مذاکرات پشت پرده" میان کاخ سفید و ایران در سالهای اخیر، در مورد زمان بازنشستگی او هم (پاییز امسال) گمانه‌زنی کرده و انتخاب ماه اکتبر را مرتبط به ادامه مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی دانسته است.

مطالب مرتبط