آمادگی نیروهای مسلح اوکراین برای عملیات تمام عیار علیه جدایی‌طلبان شرق کشور

حق نشر عکس AFP
Image caption هواداران روسیه در برخی شهرهای شرق اوکراین کنترل ساختمان‌های دولتی را در دست دارند

اولکساندر تورچینوف، رئیس جمهور موقت اوکراین، اعلام کرده است که نیروهای مسلح برای یک عملیات تمام عیار "ضدتروریستی" در شرق این کشور آماده می‌شوند.

شرق اوکراین صحنه موج جدایی طلبی است و معترضان مسلح در چند شهر این منطقه ساختمان‌های دولتی و پاسگاه‌های پلیس را تحت کنترل دارند.

رئیس جمهور دولت موقت اوکراین گفت کیف اجازه نخواهد داد آنچه در کریمه اتفاق افتاد دوباره تکرار شود.

کمتر از یک ماه پیش دولت محلی شبه‌جزیر کریمه رفراندومی برگزار کرد که در آن رای دهندگان با اکثریت قاطع از جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه پشتیبانی کردند. دولت موقت اوکراین و کشورهای غربی نتیجه این همه‌پرسی را مشروع ندانستند.

پیش از این مقامات وزارت کشور اوکراین گفتند که یک نفر از نیروهای امنیتی این کشور در درگیری با هواداران مسلح روسیه کشته شده است.

این خبر ساعاتی پس از آن اعلام شد که نیروهای امنیتی اوکراین عملیاتی "ضدتروریستی" را در شهر اسلویانسک در شرق این کشور آغاز کرده‌اند تا پاسگاه پلیس شهر را که به اشغال افراد مسلح طرفدار روسیه در آمده بود باز پس بگیرند.

آرسن آواکوف وزیر کشور اوکراین امروز (یکشنبه ۱۳ آوریل، ۲۴ فروردین) در صفحه فیس‌بوک خود نوشت "تمام واحدهای امنیتی" اوکراین در این عملیات شرکت دارند.

دیروز مردان مسلح پاسگاه پلیس و ساختمان‌های دولتی را در اسلویانسک و دوشهر دیگر در شرق اوکراین، کراماتورسک و دروژکووکا اشغال کرده بودند.

این افراد مسلح با یونیفورم‎‌های ضد استتار و با اتوبوس به محل اعزام شده بودند.

مسکو پیش از این هشدار داده بود اگر کیف در مقابله با "معترضان" از زور استفاده کند گفتگوهای صلح اوکراین که قرار است پنج شنبه این هفته در ژنو سوییس انجام شود با شکست مواجه خواهد شد.

مطالب مرتبط