ابراز نگرانی شدید آمریکا از اوضاع در شرق اوکراین

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کری روسیه را به تحریم‌های بیشتر تهدید کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا از "خرابکاری و تحریکات هدایت شده" نیروهای جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین بشدت ابراز نگرانی کرده است.

به گفته یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا، آقای کری در گفتگویی تلفنی با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه به مسکو هشدار داد اگر "اقدام به تنش زدایی در منطقه نکند و نیروهایش را از مرز اوکراین دور نکند با عواقب بیشتری روبرو خواهد شد."

آرسن آواکوف وزیر کشور اوکراین در صفحه فیس بوک خود این اقدامات را "نشانه تجاوزگری روسیه" خواند و آندری دشیتسیا وزیر خارجه موقت اوکراین هم در تماسی تلفنی با سرگی لاوروف از مسکو خواست تا به "اقدامات تحریک آمیز نیروهای ویژه روسیه در مرز شرقی اوکراین پایان دهد."

سرگی لاوروف این موارد را رد کرد و خاطر نشان کرد که واشنگتن هم قبلا چنین ادعاهایی را مطرح کرده "بدون آنکه هیچ دلیل قانع کننده ای برای آن ارائه کند."

آقای لاوروف همچنین به جان کری هشدار داد اگر اوکراین در مقابله با "معترضان" از زور استفاده کند گفتگوهای صلح اوکراین که قرار است پنج شنبه این هفته در ژنو سوییس برگزار شود با شکست مواجه خواهد شد.

این نخستین بار خواهد بود که مقامات آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و اوکراین برای حل مناقشه با یکدیگر بر سر یک میز خواهند نشست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یک مرد مسلح در مقابل معترضان هوادار روسیه در سرفرماندهی پلیس شهر اسلاویانسک

نگرانی آمریکا بعد از آن ابراز شد که در روزهای گذشته افراد مسلح طرفدار روسیه در چند شهر شرقی اوکراین از جمله دونتسک، لوگانسک، کراماتورسک و اسلاویانسک شماری از ساختمان‌های دولتی و پاسگاه‌های پلیس را در اختیار گرفته و پرچم روسیه را بر فراز آنها به اهتزاز در آورده‌اند.

به گفته مقامات اوکراینی این افراد به سلاح‌های روسی از جمله کالاشنیکوف مجهز هستند و یونیفرم‌های آنها مشابه کسانی است که پایگاه‌های نظامی اوکراین را در شبه جزیره کریمه تصرف کردند.

روسیه بعد از تصرف کریمه ده‌ها هزار نفر از تعداد نیروهایش را دز مرز شرقی اوکراین مستقر کرده و بهای گاز صادراتی به این کشور را هم به دو برابر افزایش داده است.

کاخ سفید همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن معاون وزیر خارجه آمریکا دوشنبه هفته آینده به کی‌یف سفر خواهد کرد.

به گفته کاخ سفید آقای بایدن در این سفر بر تلاش‌های بین المللی برای تقویت و تثبیت اقتصاد اوکراین تمرکز خواهد کرد.

بعلاوه او درباره اصلاح قانون اساسی، تمرکززدایی، مبارزه با فساد حکومتی و امنیت انرژی با مقامات دولت موقت اوکراین مذاکره خواهد کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده آقای بایدن در این سفر با سران دولت و فعالان جامعه مدنی دیدار خواهد کرد و بر "حمایت قاطع آمریکا را از یک اوکراین متحد و دمکراتیک در انتخاب مسیر آینده" تاکید خواهدکرد.

مطالب مرتبط