یک کشته در درگیری بین نیروهای امنیتی اوکراین و طرفداران روسیه در اسلویانسک

حق نشر عکس AP
Image caption افراد مسلح طرفدار روسیه که ایستگاه پلیس اسلویانسک را اشغال کرده‌اند

مقامات وزارت کشور اوکراین می‌گویند که یک نفر از نیروهای امنیتی این کشور در درگیری با هوادارن مسلح طرفدار روسیه کشته شده است.

این خبر ساعاتی پس از آن اعلام شد که نیروهای امنیتی اوکراین عملیاتی "ضدتروریستی" را در شهر اسلویانسک در شرق این کشور آغاز کرده‌اند تا پاسگاه پلیس شهر را که به اشغال افراد مسلح طرفدار روسیه در آمده بود باز پس بگیرند.

آرسن آواکوف وزیر کشور اوکراین امروز (یکشنبه ۱۳ آوریل، ۲۴ فروردین) در صفحه فیس‌بوک خود نوشت "تمام واحدهای امنیتی" اوکراین در این عملیات شرکت دارند.

دیروز مردان مسلح پاسگاه پلیس و ساختمان‌های دولتی را در اسلویانسک و دوشهر دیگر در شرق اوکراین، کراماتورسک و دروژکووکا را اشغال کرده بودند.

این افراد مسلح با یونیفرم‎‌های ضد استتار و با اتوبوس به محل اعزام شده بودند.

روسیه پیش از این هشدار داده بود اگر اوکراین در مقابله با "معترضان" از زور استفاده کند گفتگوهای صلح اوکراین که قرار است پنج شنبه این هفته در ژنو سوییس انجام شود با شکست مواجه خواهد شد.

دیشب پس از آنکه افراد مسلح طرفدار روسیه با نیروهای امنیتی اوکراین در کراماتورسک، شهری در نزدیکی اسلویانسک، درگیر شدند، الکساندر تورچینف برای یک جلسه امنیتی اضطراری فراخوان داد که نتیجه آن اعلام نشد و فقط گفته شد راه‌های "عادی کردن" اوضاع در منطقه بررسی شده است.

دیروز جان کری وزیر خارجه آمریکا از "خرابکاری و تحریکات هدایت شده" نیروهای جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین بشدت ابراز نگرانی کرد.

به گفته یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا، آقای کری در گفتگویی تلفنی با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه به مسکو هشدار داد اگر "اقدام به تنش زدایی در منطقه نکند و نیروهایش را از مرز اوکراین دور نکند با عواقب بیشتری روبرو خواهد شد."

آرسن آواکوف وزیر کشور اوکراین دیروز در صفحه فیس بوک خود این اقدامات را "نشانه تجاوزگری روسیه" خواند و آندری دشیتسیا وزیر خارجه موقت اوکراین هم در تماسی تلفنی با سرگی لاوروف از مسکو خواست تا به "اقدامات تحریک آمیز نیروهای ویژه روسیه در مرز شرقی اوکراین پایان دهد."

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کری روسیه را به تحریم‌های بیشتر تهدید کرد.

سرگی لاوروف این موارد را رد و خاطر نشان کرد که واشنگتن هم قبلا چنین ادعاهایی را مطرح کرده "بدون آنکه هیچ دلیل قانع کننده ای برای آن ارائه کند."

نگرانی آمریکا بعد از آن ابراز شد که در روزهای گذشته افراد مسلح طرفدار روسیه در چند شهر شرقی اوکراین از جمله دونتسک، لوگانسک، کراماتورسک و اسلاویانسک شماری از ساختمان‌های دولتی و پاسگاه‌های پلیس را در اختیار گرفته و پرچم روسیه را بر فراز آنها به اهتزاز در آوردند.

به گفته مقامات اوکراینی این افراد به سلاح‌های روسی از جمله کالاشنیکوف مجهز هستند و یونیفرم‌های آنها مشابه کسانی است که پایگاه‌های نظامی اوکراین را در شبه جزیره کریمه تصرف کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یک مرد مسلح در مقابل معترضان هوادار روسیه در سرفرماندهی پلیس شهر اسلاویانسک

روسیه بعد از تصرف کریمه ده‌ها هزار نفر از تعداد نیروهایش را دز مرز شرقی اوکراین مستقر کرده و بهای گاز صادراتی به این کشور را هم به دو برابر افزایش داده است.

کاخ سفید دیروز همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن معاون وزیر خارجه آمریکا دوشنبه هفته آینده به کی‌یف سفر خواهد کرد.

به گفته کاخ سفید آقای بایدن در این سفر بر تلاش‌های بین المللی برای تقویت و تثبیت اقتصاد اوکراین تمرکز خواهد کرد.

بعلاوه او درباره اصلاح قانون اساسی، تمرکززدایی، مبارزه با فساد حکومتی و امنیت انرژی با مقامات دولت موقت اوکراین مذاکره خواهد کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده آقای بایدن در این سفر با سران دولت و فعالان جامعه مدنی دیدار خواهد کرد و بر "حمایت قاطع آمریکا را از یک اوکراین متحد و دمکراتیک در انتخاب مسیر آینده" تاکید خواهدکرد.

مطالب مرتبط