اشغال پاسگاه پلیس در یک شهر دیگر در شرق اوکراین

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای نظامی طرفدار روسیه رییس پلیس هورلیوکا را دستگیر کردند

معترضان طرفدار روسیه به پاسگاه پلیس شهر هورلیوکا در شرق اوکراین حمله کرده و وارد آن شده‌اند.

تصاویر ویدئویی که از این حمله منتشر شده نشان می‌دهد حدود صد نفر به این ساختمان هجوم برده و تعداد زیادی از آنها یک افسر پلیس را کتک می‌زنند.

نیروهای نظامی طرفدار روسیه در شش شهر دیگر در شرق اوکراین هم کنترل ساختمان‌های دولتی و پاسگاه‌های پلیس را در دست دارند.

با وجود به پایان رسیدن ضرب الاجلی که دولت کیف به این نیروها داده، آنهااشغال ساختمانهای دولتی را ادامه داده و این ضرب‌الاجل را نادیده گرفته‌اند.

به گفته خبرنگاران این نیروها بویژه در دونتسک و اسلویانسک آماده‌اند تا در صورت حمله نیروهای امنیتی اوکراین با آنها مقابله و از مواضع خود دفاع کنند.

در همین حال رئیس جمهور موقت اوکراین در چرخشی غافلگیر کننده پیشنهاد داد همه پرسی بر سر نظامی فدرال و اعطای اختیارات بیشتر به دولت های محلی بر پا شود. او همچنین از سازمان ملل خواسته به شرق اوکراین صلح بان اعزام کند.

دیروز اولکساندر تورچینوف، رئیس جمهور موقت اوکراین، اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور برای یک عملیات تمام عیار "ضدتروریستی" در شرق کشور آماده می‌شوند. او هشدار داد کیف اجازه نخواهد داد آنچه در کریمه اتفاق افتاد دوباره تکرار شود.

حق نشر عکس AP
Image caption اوضاع در چندین شهر در شرق اوکراین متشنج است

زیگمار گابریل، جانشین صدراعظم آلمان، امروز هشدار داد که روسیه آماده است تانک‌هایش را به حرکت درآورد. او که در مراسم بزرگداشت جنگ جهانی اول سخن می‌گفت، گفت اروپا باید از دو جنگ جهانی قرن گذشته درس بگیرد.

قدرت‌های غربی روسیه را به تنش‌آفرینی در اوکراین متهم می‌کنند اما سرگئی لاوروف امروز اتهام مداخله نیروهای روسیه در شرق اوکراین را رد کرد و گفت غربی‌ها با "ریاکاری فوق‌العاده" می‌خواهند جلوی اعتراضات در شرق اوکراین را بگیرند.

جلسه بی‌نتیجه شورای امنیت

دیشب و پیش از ضرب‌الاجل کیف شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک نشست اضطراری بحران اوکراین را بررسی کرد. این جلسه نتیجه ملموسی در پی نداشت. بیشتر بخوانید.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، در این جلسه روسیه را متهم کرد که ناآرامی‌های جاری در شرق اوکراین را سازماندهی کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: کیف باید توسل به زور علیه شرق اوکراین را متوقف کند

او گفت: "ما می‌دانیم که چه کسی پشت این وقایع است. در واقع، تنها کشور در این منطقه که توانایی اقدامات نظامی هماهنگ را دارد، روسیه است."

اما ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد با رد اتهامات آمریکا و کشورهای غربی هشدار داد که این نشست فرصتی است برای غرب تا از بروز جنگ داخلی در اوکراین جلوگیری کند.

او گفت: "کیف باید توسل به زور علیه شرق اوکراین را متوقف و گفتگوی واقعی را شروع کند."

دانیل ساندفورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در دونتسک، می‌گوید که امروز ممکن است روزی سرنوشت‌ساز در تاریخ اوکراین باشد، با این حال ضرب‌الاجل‌های مشابه پیش از این نیز بدون اقدام عملی جدی وضع شده‌اند.

مطالب مرتبط