استفاده از زیردریایی بی‌سرنشین برای یافتن هواپیمای مالزی

حق نشر عکس AP
Image caption زیردریایی بی سرنشین به جستجوی هواپیمای گمشده در اعماق اقیانوس خواهد رفت

گروه تجسس هواپیمای ناپدید شده مالزی برای اولین بار از یک زیردریایی بی‌سرنشین برای جستجوی هواپیمای مالزی در بستر اقیانوس هند استفاده خواهد کرد.

پیش‌تر این گروه اعلام کرده بود که از هشتم ماه آوریل تاکنون سیگنال جدیدی دریافت نکرده است و از احتمال تمام شدن باتری‌های جعبه سیاه هواپیما ابراز نگرانی کرده بود.

به گفته اگنوس هوستن، رئیس مرکز هماهنگی عملیات جستجوی هواپیمای مالزی، زیردریایی بی‌سرنشین "بلوفین-۲۱ " هر چه زودتر برای یافتن لاشه هواپیما به اعماق اقیانوس فرستاده خواهد شد.

این زیردریایی حدود پنج متر طول دارد و با داشتن دستگاه دریافت سیگنال در آب می‌تواند از بستر اقیانوس نقشه‌برداری کند.

زیردریایی بی‌سرنشین در مناطقی به عمق اقیانوس فرستاده می‌شود که قبلا سیگنال‌های احتمالی متعلق به جعبه سیاه هواپیمای ناپدید شده دریافت شده بود.

اما گروه تجسس هواپیما هشدار داده است که عملیات جدید ردیابی بسیار دشوار خواهد بود و ممکنست روندی بسیار طولانی در پیش داشته باشد.

بیش از ده هواپیمای نظامی و غیرنظامی و چندین کشتی از کشورهای مختلف عملیات جستجو را ادامه می‌دهند و منطقه جستجو به طور چشمگیری محدود شده است.

پرواز MH۳۷۰ هواپیمایی مالزی در روز ۸ مارس با ۲۳۹ سرنشین از کوالالامپور راهی پکن بود که ناپدید شد.

از آن پس سناریوهای مختلفی درباره آنچه بر سر این هواپیما آمده مطرح شد، هم‌اکنون به طور عمده تصور می‌شود که این هواپیما در جنوب اقیانوس هند سقوط کرده است.

مطالب مرتبط