بی‌اعتنایی جدایی‌طلبان شرق اوکراین به ضرب‌الاجل کیف

حق نشر عکس AP

جدایی‌طلبان شرق اوکراین که دست کم در شش شهر این منطقه ساختمان‌های دولتی و پاسگاه‌های پلیس را تحت کنترل دارند، ضرب‌الاجل دولت موقت اوکراین برای تخلیه این ساختمان‌ها را نادیده گرفتند.

دیروز اولکساندر تورچینوف، رئیس جمهور موقت اوکراین، اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور برای یک عملیات تمام عیار "ضدتروریستی" در شرق کشور آماده می‌شوند. او هشدار داد کیف اجازه نخواهد داد آنچه در کریمه اتفاق افتاد دوباره تکرار شود.

حال با وجود ضرب‌الاجل دولت موقت، مخالفان مسلح پرچم‌های روسیه را از این ساختمان‌ها پایین نیاورده‌اند. امروز در هورلیوکا، شهر دیگری در منطقه دونتسک در شرق اوکراین نیز جدایی‌طلبان به یک پاسگاه پلیس حمله کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: کیف باید توسل به زور علیه شرق اوکراین را متوقف کند

زیگمار گابریل، جانشین صدراعظم آلمان، امروز هشدار داده که روسیه آماده است تانک‌هایش را به حرکت درآورد. او، که در یک مراسم بزرگداشت جنگ جهانی اول سخن می‌گفت، گفت که اروپا باید از دو جنگ جهانی قرن گذشته درس بگیرد.

قدرت‌های غربی روسیه را به تنش‌آفرینی در اوکراین متهم می‌کنند اما سرگئی لاوروف امروز اتهام مداخله نیروهای روسیه در شرق اوکراین را رد کرد و گفت غربی‌ها با "ریاکاری فوق‌العاده" می‌خواهند جلوی اعتراضات در شرق اوکراین را بگیرند.

جلسه بی‌نتیجه شورای امنیت

دیشب و پیش از ضرب‌الاجل کیف شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک نشست اضطراری بحران اوکراین را بررسی کرد. این جلسه نتیجه ملموسی در پی نداشت. بیشتر بخوانید.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، در این جلسه روسیه را متهم کرد که ناآرامی‌های جاری در شرق اوکراین را سازماندهی کرده است.

او گفت: "ما می‌دانیم که چه کسی پشت این وقایع است. در واقع، تنها کشور در این منطقه که توانایی اقدامات نظامی هماهنگ را دارد، روسیه است."

اما ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد با رد اتهامات آمریکا و کشورهای غربی هشدار داد که این نشست فرصتی است برای غرب تا از بروز جنگ داخلی در اوکراین جلوگیری کند.

او گفت: "کیف باید توسل به زور علیه شرق اوکراین را متوقف و گفتگوی واقعی را شروع کند."

دانیل ساندفورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در دونتسک، می‌گوید که امروز ممکن است روزی سرنوشت‌ساز در تاریخ اوکراین باشد، با این حال ضرب‌الاجل‌های مشابه پیش از این نیز بدون اقدام عملی جدی وضع شده‌اند.

مطالب مرتبط