اوباما خواستار توقف حمایت روسیه از جدایی‌طلبان اوکراینی شد

حق نشر عکس AFP
Image caption اوباما دولت روسیه را به تجهیز و حمایت جدایی‌طلبان مسلح در اوکراین متهم کرده است

آمریکا خواستار توقف حمایت روسیه از جدایی طلبان اوکراینی شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود، دولت روسیه را به حمایت از جدایی‌طلبان مسلح در شرق اوکراین متهم کرده و از او خواسته است این گروه‌ها را وادار کند دست از عملیات مسلحانه بردارند.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، این تماس تلفنی به درخواست آقای پوتین صورت گرفت و نخستین گفتگوی رهبران آمریکا و روسیه طی دو هفته اخیر بوده است

آقای اوباما در این تماس تلفنی، روسیه را به مسلح کردن جدایی‌طلبان طرفدار روسیه متهم کرد و گفت که این اقدام باعث تضعیف و بی‌‌ثباتی دولت مرکزی اوکراین می‌شود. اوباما خواست "تمامی نیروهای غیر مجاز در اوکراین، خلع سلاح شوند."

وی از رئیس جمهوری روسیه خواست به گروه‌های مسلح تحت حمایت خود در اوکراین دستور دهد مراکز دولتی و مناطقی را که به اشغال درآورده‌اند تخلیه کنند و به مقامات دولتی تحویل دهند. آقای اوباما در عین حال تاکید کرد که هنوز هم برای او، راه حلی مبتنی بر مذاکرات دیپلماتیک از اولویت برخوردار است.

سخنگوی دفتر رئیس جمهوری روسیه نیز با تایید تماس تلفنی شامگاه دوشنبه بین ولادیمیر پوتین و باراک اوباما، گفت که آقای پوتین هرگونه ارتباط دولت خود با گروه‌های مسلح در اوکراین را تکذیب کرده و گفته است که اخبار مربوط به دخالت روسیه در امور اوکراین "بر گزارش‌های غیرقابل اعتماد" مبتنی است.

به گزارش منابع خبری، در روزهای اخیر، گروه‌های مسلح به تفنگ کلاشنیکف بر برخی مناطق شرق اوکراین مسلط شده‌اند و عملا مانع از ارتباط دولت مرکزی با این مناطق شده‌اند.

سخنگوی ولادیمیر پوتین افزوده است که رئیس جمهوری روسیه از باراک اوباما خواست تا دولت اوکراین را از به کارگیری نیروی نظامی برای بازپس گرفتن این مناطق از افراد مسلح منع کند و "تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از جاری شدن حمام خون در اوکراین به کار گیرد."

به گفته سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، هر دو طرف از برگزاری جلسه‌ای در روز پنجشنبه با حضور نمایندگان آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و اوکراین در ژنو استقبال کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption روسیه حمایت از طرفداران مسلح آن کشور در شرق اوکراین را تکذیب کرده است

آخرین تماس تلفنی باراک اوباما و ولادیمیر پوتین در روز ٢٨ مارس صورت گرفت و از آن زمان تا کنون، گروه‌های مسلح طرفدار روسیه به عملیاتی برای حمله و اشغال مراکز دولتی، پاسگاه‌های پلیس و فرودگاه های محلی در مناطق شرقی اوکراین ادامه داده‌اند. اکثر ساکنان این مناطق را روس‌تباران تشکیل می‌دهند.

دولت آمریکا صراحتا دولت روسیه را به حمایت از این گروه‌ها متهم کرده و گفته است که عملیات افراد مسلح در مناطق شرقی اوکراین شباهت کامل به اقداماتی دارد که زمینه ساز جدایی کریمه از اوکراین و انضمام آن به خاک روسیه شد.

روز گذشته، رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با فرانسوا اولاند، همتای فرانسوی خود، بر لزوم خودداری از اقدامات تحریک آمیز در اوکراین تاکید ورزید و گفت که ایالات متحده در نظر دارد در هماهنگی کامل با متحدان اروپایی خود، نسبت به مداخله روسیه در اوکراین واکنش نشان دهد. وزیران خارجه آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفته‌اند که مداخله روسیه در اوکراین "هزینه بیشتری" را برای دولت روسیه به دنبال خواهد داشت.

روز گذشته، مقامات آمریکایی و اروپایی اعلام کردند که تعداد بیشتری از مقامات روسی را مشمول تحریم قرار داده و آنان را از دریافت ویزای ورود به کشورهای اروپایی و آمریکا محروم و اموال آنان در این کشورها را مسدود کرده‌اند. در عین حال، کشورهای غربی هنوز به تحریم مستقیم علیه اقتصاد روسیه مبادرت نورزیده‌اند.

بحران سیاسی اوکراین در ماه نوامبر سال گذشته و با اعتراض علیه تصمیم ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری طرفدار روسیه، در انصراف از گسترش روابط اقتصادی با اتحادیه اروپا آغاز شد و در پی برخورد خونین نیروهای دولتی با معترضان در ماه فوریه، تصمیم پارلمان اوکراین به برکناری آقای یانوکوویچ در ٢٢ فوریه سال جاری را در پی آورد. این اقدام خشم دولت روسیه را برانگیخت.

در پی استقرار دولت موقت و اعلام برنامه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه، گروه‌های طرفدار روسیه در شبه جزیره کریمه دست به تظاهرات زدند و گروه‌های مسلح ظاهرا با حمایت واحدهای نظامی روسی مستقر در پایگاه دریایی آن کشور در کریمه، مراکز دولتی را اشغال کردند. در روزهای بعد، پارلمان کریمه به الحاق این منطقه به روسیه رای داد و روز ١٨ مارس، ولادیمیر پوتین معاهده الحاق کریمه را امضا کرد که بعدا به تصویب پارلمان روسیه نیز رسید.

به گفته منابع غربی، با وجود جدایی کریمه از اوکراین، دولت روسیه همچنان به اقداماتی جهت تجزیه خاک اوکراین ادامه می‌دهد. دولت روسیه این اتهام را رد کرده اما تاکید داشته که برای حل بحران سیاسی در اوکراینف لازم است این کشور تحت یک نظام فدرال قرار گیرد به نحوی که مناطقی که اکثریت جمعیت آنها را روس تباران تشکیل می دهند از اختیارات گسترده تری برخوردار شوند.

گفته می شود که دولت انتقالی اوکراین نیز طرحی را برای برگزاری همه پرسی عمومی در مورد استقرار یک نظام فدرال و ایجاد مناطق خودمختار تهیه کرده است اما بعید است چنین طرحی بتواند موافقت طرفداران روسیه را کسب کند. روس تباران و طرفداران روسیه در اوکراین در اقلیت قرار دارند و عملکرد روسیه در انضمام جمهوری خودگردان کریمه قطعا به حمایت از چنین همه پرسی کمک نمی‌کند.

مطالب مرتبط