بازداشت رهبر بخش حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ولایت بدخشان

نمایه حزب نهضت اسلامی تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از افزایش فشار و سرکوب اعضا و جانبدارانش از سوی مأموران دولتی خبر داده است

سعادتشاه عدالت‌اف، رهبر بخش محلی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در ولایت مختار کوهستان بدخشان از سویی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

در این باره تارنمای خبرگزاری دولتی "خاور" با تکیه به منابع امنیتی خبر داد.

به نوشته این خبرگزاری، آقای عدالت اف در قلمرو ناحیه ونج در پی شکایت گروهی از ساکنان این منطقه بازداشت شده است. مقامات او را به "برانگیختن کینه و عداوت دینی" و "ترغیب برتری شهروندان از نگاه موضعگیری آنها به دین" متهم کرده‌اند.

علیه آقای عدالت اف پرونده جنایی باز شده و تحقیق آن ادامه‌دارد. سعادتشاه عدالت اف ساکن ناحیه ونج است و در خبر "خاور" آمده است، که بیش از سی نفر از ساکنان روستای ماترون و وروز شهرستان یزغلام این ناحیه در باره "اعمال غیرقانونی" وی شکایت کرده‌اند.

این خبرگزاری می‌نویسد: "تشخیص پیشکی (مقدماتی) متخصصان ساحه دین‌شناسی در رابطه به مضمون و مندرجه عریضه دسته‌جمعانه (عمومی) و بیانات ساکنان دیهه‌های (روستاهای) ماترون و وروز شهرستان یزغلام نشان داده، که در حرکتهای (فعالیتهای) عدالت اف برانگیختن کینه و عداوت دینی، اینچنین ترغیب برتری شهروندان از نگاه موضعگیری آنها به دین دیده می‌شود."

سعادتشاه عدالت اف در ماه اوت سال ۲۰۱۳ به سمت رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در بدخشان انتخاب شد. قبلاً در این سمت مسلمه برایمشایوا ایفای وظیفه می‌کرد، که پیشتر استعفا کرد.

بازداشت آقای عدالت اف در حالی صورت گرفته، که اخیراً حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از افزایش فشار و سرکوب اعضا و جانبدارانش از سویی مأموران دولتی در مناطق مختلف تاجیکستان خبر داده است.

'ادامه سرکوبی'

رهبران این حزب نسبت به بازداشت این مقام محلی خود در ولایت بدخشان هنوز واکنشی نکرده‌اند. یک مسئول این حزب، که نخواست نامش افشا شود، به بی بی سی گفت که حزب هنوز در مورد بازداشت آقای سعادت اف تصمیمی نگرفته است.

اما او معتقد است، که بازداشت آقای سعادت اف ادامه‌کارزار "فشار و سرکوبی" اعضا و جانبداران حزب است، که بانفوذترین حزب مخالف دولت در تاجیکستان محسوب می‌شود.

در گذشته، فععالان این حزب از موارد فشار و تعقیب مأموران دولتی بر اعضای آن در مناطق مختلف تاجیکستان برای خارج شدن از صفوف حزب خبر داده بودند.

اخیراً از موارد بسته شدن درهای دفاتیر محلی حزب از سویی مأموران دولتی به بهانه‌های وضع نامساعد بهداری و یا خطر آتشسوزی گزارش شده است. حتی اخباری در باره مختل کردن جلسات این حزب توسط گروههای طرفدار دولت نیز منتشر شده است.

رسانه‌های دولتی پیوسته در باره اعمال رهبران و فععالان حزب نهضت اسلامی تاجیکستان مطالب انتقادی منتشر می‌کنند. در شبکه‌های اجتماعی نیز اخیراً ویدیوهایی در باره زندگی شخصی و روابط محرمانه برخی از اعضا و جانبداران این حزب، که هیچ ربطی به مصالح عمومی ندارند، پخش شده است.

'ابزارهای قانونی'

اخیراً آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان برای بازپس گرفتن بازار موسوم به "سخاوت" در ناحیه تورسون‌زاده، که به خانواده و پیوندان محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، متعلق است، دست به اقدامات قانونی و قضایی زده است. قرار بود دادگاه ناحیه تورسون‌زاده امروز در این مورد حکمی صادر کند، اما اعلام حکم دادگاه به تعویق افتاده است.

تحلیلگران این قضیه را سیاسی می‌دانند و می‌گویند، که دولت تاجیکستان می‌خواهد با سوء استفاده از ابزارهای قانونی مخالفانش را سرکوب کند، ولی آژانس ضدفساد این ادعا را رد می‌کند.

در همین حال، تحلیلگران معتقدند، که مقامات تاجیک استان کوهستانی بدخشان را برای خود یک منطقه خطرزا ارزیابی می‌کنند. تابستان سال ۲۰۱۲ رهبر بخش محلی کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در این منطقه کشته شد.

در پی این حادثه، دولت تاجیکستان عملیات گسترده‌ای را با حضور ارتشیان "برای بازداشت و مجازات" چهار فرمانده محلی در خاروغ، مرکز این ولایت، به راه انداخت، که به گفته منابع آگاه، حدود ۵۰ کشته، غالباً از میان غیرنظامیان، برجا گذاشت.

سبزعلی محمدرضایف، رهبر بخش محلی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در شهر خاروغ، از جمله افرادی بود، که در جریان این عملیات در شرایطی مشکوک کشته شدند.

این عملیات، که به نظر بسیاری از تحلیلگران، به ناکامی نیروهای دولتی انجامید، خشم و نارضایتی ساکنان محلی را برانگیخت و پس از اعتراضات گسترده مردم محلی متوقف شد.

در سالهای جنگ داخلی تاجیکستان در سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۷ ولایت خودمختار کوهستان بدخشان از مناطق تحت کنترول نیروهای مخالف دولت محسوب می‌شد.

مطالب مرتبط