ده‌ها دختر از مدرسه‌ شبانه‌روزی در نیجریه ربوده شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption رهبر بوکو حرام ابوبکر شکائو است

در حمله شبه نظامیان اسلامگرا به یک مدرسه شبانه روزی در شمال شرقی نیجریه تعدادی دانش آموز ربوده شدند.

به گفته والدین تعداد ربوده شدگان دویست نفر است. پلیس این حمله را تایید کرده اما ربوده شدن دختران دانش آموز را تایید نکرده است.

اما خبرگزاری فرانسه از امانوئل سم یکی از مقامات آموزش پرورش محلی نقل کرده که "مردان مسلح با کاروانی از خودرو با خشونت به مدرسه هجوم برده و تعداد زیادی دختر دانش آموز را ربوده اند".

به گفته شاهدان دیگر، سربازانی که برای تامین امنیت امتحانات نهایی به محل فرستاده شده بودند نتوانستند جلوی این مردان مسلح را بگیرند.

به گزارش محمد کبیر محمد خبرنگار بی بی سی در ابوجا، پایتخت نیجریه، ساکنان محل از تیراندازی و انفجار در جریان حمله شب گذشته خبر داده‌اند.

رسانه های نیجریه می گویند که در این حمله دو نیروی امنیتی کشته شده و تعدادی ساختمان در آتش سوخته‌اند.

یکی از دانش آموزان مدرسه که از دست گروگان‌گیران گریخته و نمی‌خواهد نامش برده شود، به بی‌بی‌سی گفت: "ما همه خواب بودیم که مردان مسلح به خوابگاه ریختند و سراغ انبار مدرسه را گرفتند".

وی افزود: "آنها سپس مواد غذایی انبار را به کامیون‌ها منتقل کردند و به عده ای دختران هم دستور دادند سوار یک اتوبوس و دو کامیون بشوند، یکی از کامیون‌ها حامل مواد غدایی و دیگری حامل بنزین بود."

به گفته این دختر، پس از گذشتن از سه روستا، کامیونی که او سوارش بوده نقص فنی پیدا و سرعتش را کم کرده؛ به همین دلیل او و ده پانزده دختر دیگر توانسته اند از کامیون بیرون بپرند و پشت بوته های کنار جاده مخفی شوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مردم از شمال شرقی نیجریه از ترس حملات بوکوحرام فرار می‌کنند

اعضای گروه اسلامگرای "بوکو حرام" در نیجریه که فعالیت نظامی خود را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد، آموزش غربی را حرام می‌دانند و مکررا به مدارس و مراکز آموزشی حمله می کنند. این گروه سعی در برقراری حکومت اسلامی در شمال نیجریه دارد.

در یک سال گذشته بوکو حرام بیشتر از ۱۵۰۰ شهروند را در سه ایالت شمالی نیجریه کشته‌است.

دولت اخیرا در این منطقه نیجریه وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption حضور ارتش در منطقه نتوانسته مانع عملیات نظامی بوکوحرام شود

دیروز نیز در دو انفجار در ایستگاه اتوبوس در شهر ابوجا، بیش از هفتاد نفر کشته شدند. این حمله نیز به اسلام‌گرایان بوکوحرام نسبت داده شده است.

دولت اخیرا اعلام کرده بود که فعالیت بوکو حرام محدود به ایالت های شمالی نیجریه است اما انفجار دیروز در ابوجا این نگرانی را ایجاد کرده که بوکوحرام دامنه فعالیت خود را به پایتخت گسترش داده باشد.

مطالب مرتبط