کشتی مسافربری با چند صد مسافر در سواحل کره جنوبی غرق شد

حق نشر عکس Getty
Image caption کشتی مسافربری سوول به پهلو غلطید و به سرعت در آب فرو رفت

نزدیک به ٣٠٠ سرنشین یک کشتی مسافربری کره جنوبی که در سواحل غربی آن کشور غرق شده است هنوز مفقود الاثر هستند.

این کشتی که ظرفیت ٩٠٠ مسافر دارد هنگام غرق شدن ٤٥٩ را، که عمدتا دانش آموز دبیرستانی بودند، در آبهای آرام به جزیره ای در جنوب کره جنوبی منتقل می کرد.

مقامات دولتی می گویند ١٧٤ نفر نجات یافته اند و چهار جنازه تا کنون پیدا شده است.

این کشتی، موسوم به سیوول، خیلی سریع - ظرف دو ساعت - غرق شد و عملیات جستجو برای یافتن سرنشینان مفقود الاثر ادامه دارد.

مقامات کره‌ای گفته‌اند که تا پایان عملیات جستجو نمی‌ توان در مورد آمار نهایی تلفات این حادثه اظهار نظر قطعی کرد.

هجده هلی کوپتر و سی و چهار فروند کشتی و قایق نیروی دریایی و گارد ساحلی در این عملیات شرکت دارند و تعدادی کشتی تجاری نیز برای کمک عازم محل شده‌اند. تصاویر تلویزیونی محل غرق کشتی را با چندین فروند کشتی و تعدادی قایق نجات نشان می‌دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عملیات نجات و امدادرسانی به حادثه دیدگان همچنان ادامه دارد

کوتاه مدتی پس از دریافت اخباری در این مورد که کشتی سیوول با خطر غرق شدن مواجه است، شبکه‌های تلویزیونی تصاویری از آن را نشان دادند که به پهلو غلتیده است و به سرعت در آب فرو می‌رفت.

خانواده دانش آموزان مقامات دبیرستانی را مسئول دانسته و گفته‌اند که آنان بدون انجام بررسی‌های لازم ایمنی به اعزام فرزندانشان به سفر دریایی مبادرت کردند. به گفته مقامات دبیرستانی، هنگام وقوع حادثه، دریا آرام بود.

کشتی سوول که در سال ١٩٩٤ در ژاپن ساخته شده، یکصد و چهل شش متر طول داشته و قادر به حمل حدود نهصد سرنشین و همچنین تعدادی اتومبیل سواری و کامیون بوده و به گفته صاحبان کشتی، هنگام آغاز سفر هم مشکل فنی خاصی نداشته است.

در مورد علت وقوع حادثه هنوز گزارش رسمی در دست نیست اما شبکه‌های تلویزیونی کره جنوبی به نقل از یک شاهد عینی گزارش کرده‌اند که پیش از غلتیدن کشتی به پهلو، صدای انفجار یا برخورد کشتی با جسم دیگری شنیده شده بود.

مطالب مرتبط