جستجو برای یافتن مسافران کشتی کره‌جنوبی با مشکل مواجه شده است

Image caption غواصان ارتش نیز در عملیات جستجو شرکت کردند

گارد ساحلی کره‌جنوبی می گوید سرگرم تحقیقات کامل درباره جزئیات آخرین ساعاتی است که کشتی مسافربری حامل صدها دانش آموز در سواحل غربی این کشور غرق شد.

مقامات کره‌ای می‌گویند هنور نمی‌توانند این مسئله را تایید کنند که آیا تاخیری از سوی خدمه کشتی برای صدور دستور ترک کشتی و استفاده از قایق‌های نجات صورت گرفته است یا خیر.

به گفته مقامات تاکنون ۱۷۹ نفر از مسافران را نجات داده‌اند. گروه‌های امداد همچنین ۷ جسد را تاکنون از آب گرفته‌اند.

اما عملیات جستجو برای یافتن اثری از حدود ۳۰۰ سرنشین باقیمانده این کشتی مسافربری به خاطر شرایط بد آب و هوا و امواج شدید در آب ها با مشکل مواجه شده است.

این کشتی که ظرفیت ٩٠٠ مسافر دارد هنگام غرق شدن ٤۷۵ را، که عمدتا دانش آموز دبیرستانی بودند، در آبهای آرام به جزیره‌ای در جنوب کره جنوبی منتقل می‌کرد.

این کشتی، موسوم به سیوول، خیلی سریع - ظرف دو ساعت - غرق شد و عملیات جستجو برای یافتن سرنشینان مفقود الاثر ادامه دارد.

مقامات کره‌ای گفته‌اند که تا پایان عملیات جستجو نمی‌ توان در مورد آمار نهایی تلفات این حادثه اظهار نظر قطعی کرد اما با گذشت بیش از ۲۴ ساعت از این واقعه، یکی از مدیران عملیات نجات گفته است احتمال زنده یافتن باقی مسافران کم شده است.

هجده هلی کوپتر و سی و چهار فروند کشتی و قایق نیروی دریایی و گارد ساحلی در این عملیات شرکت دارند و تعدادی کشتی تجاری نیز برای کمک عازم محل شده‌اند. تصاویر تلویزیونی محل غرق کشتی را با چندین فروند کشتی و تعدادی قایق نجات نشان می‌دهد.

کوتاه مدتی پس از دریافت اخباری در این مورد که کشتی سیوول با خطر غرق شدن مواجه است، شبکه‌های تلویزیونی تصاویری از آن را نشان دادند که به پهلو غلتیده است و به سرعت در آب فرو می‌رفت.

خانواده دانش آموزان مقامات دبیرستانی را مسئول دانسته و گفته‌اند که آنان بدون انجام بررسی‌های لازم ایمنی به اعزام فرزندانشان به سفر دریایی مبادرت کردند. به گفته مقامات دبیرستانی، هنگام وقوع حادثه، دریا آرام بود.

کشتی سوول که در سال ١٩٩٤ در ژاپن ساخته شده، یکصد و چهل شش متر طول داشته و قادر به حمل حدود نهصد سرنشین و همچنین تعدادی اتومبیل سواری و کامیون بوده و به گفته صاحبان کشتی، هنگام آغاز سفر هم مشکل فنی خاصی نداشته است.

در مورد علت وقوع حادثه هنوز گزارش رسمی در دست نیست اما شبکه‌های تلویزیونی کره جنوبی به نقل از یک شاهد عینی گزارش کرده‌اند که پیش از غلتیدن کشتی به پهلو، صدای انفجار یا برخورد کشتی با جسم دیگری شنیده شده بود.

مطالب مرتبط