جاری شدن سیلاب در ناحیه خراسان تلفات و خساراتی برجای گذاشت

سیل واسع حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دو کودک در سیلاب در ناحیه خراسان کُشته شده‌اند

شب گذشته باران شدید و سیلاب در ناحیه خراسان، در جنوب تاجیکستان، شماری از خانه‌ها را ویران کرده و تلفاتی جانی هم برجای گذاشته است.

بر اساس اطلاع منابع محلی دست کم دو کودک هنگام خراب شدن منازل در زیر دیوار مانده و کُشته شده‌اند. یکی از این کودکان دوساله و دیگری پنج‌ساله بوده‌اند.

گفته می‌شود در اثر جاری شدن سیل بیش از ۱۷۰ منزل مسکونی در روستای موسوم به "محنت آباد" زیر آب مانده و دیوار بعضی از خانه‌ها فرو ریخته و آنها خراب شده‌اند.

باران شدید که جاری شدن سیلاب را به دنبال داشت، بعد از ظهر روز گذشته شروع شده و تا دیرهنگام ادامه‌ داشته است. در این مدت بیشتر مردم توانسته‌اند از خانه‌های خود بیرون روند و از خطر مرگ جان خود را نجات بدهند.

سیل و باران شدید باعث تلف شدن شمار زیادی از حیوانات اهلی مردم محلی نیز شده است.

حکومت محلی در ناحیه خراسان می‌گوید که بیش از پنج هکتار از زمین گندم و مزارع برای سبزیجات ساکنان روستا کاملا خراب شده است.

راهبران برخی از مؤسسه‌های دولتی منطقه در روستای محنت‌آباد، که محل جاری شدن سیلاب است، حاضر شده و بر خانواده‌های آسیب‌دیده خوراک گرم توزیع کرده‌اند.

سازمانهای غیردولتی محلی نیز به ارائه کمکهایی به مردم آسیب‌دیده شروع کرده‌اند. پزشکان هم به مردم آسیب‌دیده کمکهای بهداشتی ارائه می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سیلاب بسیاری از منازل مردم محلی را فرا گرفته است

ساکنان روستای محنت‌آباد می‌گویند، که فشار خون چندین زن در پی خراب شدن منازلشان از سیلاب بلند شده و شماری از آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند.

حکومت محلی می‌گوید که گروهی از کارمندان حالا خانه‌های مردم را از گاو و گوسفند مُرده، که سیلاب با خود به منازلشان آورده است، پاک می‌کنند.

به گفته پزشکان، اگر اجساد گاو و گوسفندان تلف شده از روستا دور برده نشوند، با گرم شدن هوا خطر شیوع بیماریهای واگیر در منطقه آسیب‌دیده از سیل وجود دارد.

به گفته برخی از ساکنان محلی، کارمندان امور اضطراری دیروز نتوانسته‌اند سروقت به کمک آنها آیند، زیرا بیشتر این کارمندان در ناحیه شورا‌‌آباد هستند.

شب شنبه به یکشنبه گذشته در اثر باران شدید و سیل و رانیش زمین در روستای آدینه بای ناحیه شورا‌‌آباد ۱۳ نفر از اعضای سه خانواده کُشته شدند. دو نفر دیگر هم در اثر سیلاب در محلات دیگر منطقه کولاب جان خود را از دست دادند.

تاجیکستان کشوری فقیر و در برابر حوادث طبیعی، نظیر سیل و ترمه (بهمن)، رانش زمین و زمین‌لرزه بشدت آسیب‌پذیر است. همه‌ساله این گونه حوادث تلفات و خسارات قابل ملاحظه‌ای در مناطق مختلف این کشور برجای می‌گذارند.