حملات انتحاری در سوریه ده‌ها کشته برجای گذاشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption نبرد بین شورشیان و نیروهای دولتی ویرانی های زیادی در شهر حمص ببار آورده است

در دو حمله انتحاری در مناطق تحت کنترل دولت سوریه ده ها نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده اند.

به گفته گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که مرکزش در لندن است یکی از حملات انتحاری در شهرشرقی سلمیه و دیگری در مرکز شهر حمص روی داده است.

به گفته خبرنگاران انفجار خودروهای بمب گذاری شده اخیرا رو به افزایش گذاشته است و این روشی است که اکثر گروه های شورشی به ویژه در مناطق مسکونی اقلیت علوی بکار می گیرند.

دیروز جمعه ۱۸ آوریل (۲۹فروردین) هم در اثر انفجاریک خودروی بمب گذاری شده خارج از مسجدی در مرکز شهر حمص دست کم ۱۴ نفر جان خود را از دست دادند و شمار زیادی زخمی شدند.

این انفجار هنگامی روی داد که نمازگزاران درحال ترک مسجد "بلال حبشی" در شهرک عکرمه بودند. این منطقه عمدتا محل سکونت هواداران بشار اسد رئیس جمهور سوریه است.

اما به گفته گروه های شورشی این حمله از سوی نیروهای دولتی سوریه انجام گرفته و ۳۰ کشته برجای گذاشته است.انفجار خودروی بمب گذاری شده در فاصله کوتاهی از منطقه قدیمی شهر حمص که مرکز نبرد بین نیروهای دولتی و شورشیان است، روی داد.

گفته می شود که قریب به هزار شورشی در مقابل حملات نیروهای دولتی مقاومت می کنند. نبرد در شهر حمص به مرگ هزاران تن منجر شده و ویرانی های زیادی ببار آورده است.

براساس توافقی که تحت نظارت سازمان ملل متحد بین نیروهای دولتی و شورشیان حاصل شد، در ماه فوریه آتش بس کوتاه مدتی برای تخلیه ساکنین منطقه قدیمی شهر برقرارشد.

اما گروه های درگیر از ادامه گفتگو برسر آتش بس خودداری کردند و شهر حمص هم چنان صحنه نبردهای خونین باقی مانده است.

مطالب مرتبط