تعداد بیشتری از اجساد مسافران در کشتی غرق شده کره جنوبی پیدا شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption امدادگران جسد یکی از مسافران را از دریا گرفته‌اند

غواصان امروز یکشنبه ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) جسد ۲۶ نفر دیگر از مسافران کشتی غرق شده کره جنوبی را در داخل کشتی پیدا کردند و از زیر آب بیرون کشیدند.

غواصان پس از سه روز برای اولین بار دیروز توانستند به داخل کشتی راه پیدا کنند. تاکنون تقریبا شصت جسد یافت شده اما از ۲۴۴ نفر دیگر هنوز اثری پیدا نشده است.

جریان‌های تند دریایی و دید کم، کار غواصان و یافتن اجساد را دشوار کرده است و مقام‌های کره‌جنوبی می‌گویند که عملیات جستجو ممکن است دو ماه طول بکشد.

خانواده‌های مسافران کشتی نگران این هستند که اجساد پیش از پیدا شدن، در دریا متلاشی شوند.

آنها همچنین از سهل انگاری ناخدا و افسران کشتی عصبانی و از عملیات نجات ناراضی هستند.

این خانواده‌ها قصد داشتند به سمت سئول، پایتخت راه‌پیمایی اعتراضی کنند و جونگ‌هونگ‌وون نخست وزیر کره شخصا سعی کرد آنها را از این کار منصرف کند تا این موضوع به بحران سیاسی تبدیل نشود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر شیلات کره‌جنوبی در میان خانواده‌های مسافران

با این حال صد نفر از بستگان مسافران کشتی که بیشترشان دانش‌آموز بودند سعی کردند از پلی که جزیره جیندو را به جزیره اصلی متصل می‌کند بگذرند اما پلیس جلوی آنها را گرفت.

خانواده‌های داغدار معتقدند که اگر دستور تخلیه کشتی زودتر صادر می‌شد، بسیاری از سرنشینان با توجه به اینکه جلیقه نجات به تن داشتند نجات می‌یافتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خانواده‌های مسافران با درد و نگرانی منتظر پیدا شدن اجساد عزیزانشان هستند

ناخدا و دو افسر عرشه با این اتهام که فرمان تخلیه کشتی را دیر صادر کرده‌اند بازداشت شده‌اند اما ناخدا می‌گوید تعلل او به دلیل نگرانی از غرق شدن مسافران در آبهای پرتلاطم بوده است.

امروز همچنین روشن شد که گارد ساحلی به ناخدای کشتی گفته بود در باره تخلیه کشتی باید خود راسا تصمیم نهایی را بگیرد.

حق نشر عکس AP
Image caption محل غرق شدن کشتی با شناور نشانه‌گذاری شده است

لی وون گون که فرزند ۱۷ ساله اش در بین گم شدگان است می‌گوید: "ما از کسی که مسئول بوده جواب می‌خواهیم که چرا دستور اجرا نشده و کاری صورت نگرفته است. مشخص است که آنها دروغ می گویند و مسئولیت را به گردن دیگران می اندازند."

حق نشر عکس AP
Image caption استفاده از منور برای روشن کردن محل عملیات جستجو در شب

بیشتر مسافران کشتی سئول که چهارشنبه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) غرق شد دانش آموزان مدرسه‌ای بودند که به سفری تفریحی در یک جزیره در جنوب کره جنوبی می‌رفتند.

بنابر گزارش‌ها، کشتی خیلی سریع و ظرف دو ساعت غرق شد.

کشتی سوول که در سال ١٩٩۴ در ژاپن ساخته شد، ۱۴۶ متر طول داشت و قادر به حمل بیش از ۹۰۰ سرنشین و همچنین تعدادی اتومبیل سواری و کامیون بود.

صاحبان آن می‌گویند که کشتی هنگام آغاز سفر مشکل فنی خاصی نداشته است.

معاون مدرسه که خود جزو نجات‌یافتگان حادثه بوده، خودکشی کرده و جسد او دیروز پیدا شد.

مطالب مرتبط