سفر معاون رئیس جمهوری آمریکا به اوکراین

حق نشر عکس Getty
Image caption آمریکا تلاش می‌کند موقعیت دولت موقت اوکراین را تقویت کند

جو بایدن، معاون باراک اوباما در راس یک هیات بلندپایه از مقام‌های آمریکایی به اوکراین سفر کرده است تا اوضاع این کشور بحران زده را از نزدیک بررسی کند.

آقای بایدن، بلندپایه‌ترین مقام آمریکائیست که به اوکراین سفر می کند.

او روز سه شنبه در کیف، پایتخت، با مقام‌های دولت موقت از جمله الکساندر تورچینف، رئیس جمهوری و آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر و نیز تعدادی از اعضای ارشد پارلمان اوکراین دیدار خواهد کرد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند سفر جو بایدن نشان می دهد که واشنگتن به حمایت از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین متعهد است.

قرار است که جزئیات کمک‌هایی ملموس به کیف در جریان این بازدید چند روزه اعلام شود.

کنگره آمریکا به تازگی وامی به ارزش یک میلیارد دلار برای نجات اقتصاد متزلزل اوکراین اختصاص داده بود.

از سوی دیگر، روز دوشنبه، جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه نیز تماس تلفنی داشتند.

سرگئی لاوروف دولت اوکراین را به نقض توافق اخیر در ژنو سوئیس برای کاهش تنش‌ها متهم کرده است.

این اتهام پس از آن مطرح شد که مردان مسلح نا‌شناس یکشنبه گذشته به یک ایست بازرسی جدایی طلبان روس تبار در شرق اوکراین حمله کردند و دست کم سه نفر از شبه نظامیان روس تبار را کشتند. آن حمله در حومه شهر اسلاویانسک اتفاق افتاده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شبه نظامیان روس تبار بخش هایی از شرق اوکراین را کنترل می کنند

رهبر جدایی طلبان اسلاویانسک روز دوشنبه تایید کرد که با نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا دیدار داشته است ولی تاکید کرد که با وجود این دیدار و توافق اصولی قدرت های بزرگ در ژنو، به دفاع از حقوق مردم محلی پایبند است.

بر اساس توافق ژنو که هفته گذشته در پی مذاکرات آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین به دست آمد، گروه‌های مسلح غیرقانونی در اوکراین باید خلع سلاح و از ساختمان‌های اشغال شده خارج شوند.

این در حالیست که شبه نظامیان روس تاکید دارند تا زمانی که شبه نظامیان ملی گرا خلع سلاح نشوند آن‌ها سلاح‌هایشان را بر زمین نخواهند گذاشت.

شبه نظامیان روس زبان اوکراینی در روزهای گذشته خواهان مداخله نظامی روسیه در شرق اوکراین شده‌اند، اقدامی که می‌تواند واکنش جدی‌تر غرب را در پی داشته باشد.

مارک کاتز، استاد دانشگاه جورج میسون در ایالت ویرجینیا به بی‌بی سی فارسی می‌گوید که روسیه به احتمال زیاد در پی کنترل نظامی بخش‌های شرقی اوکراین نیست چرا که هزینه این کار می‌تواند بسیار سنگین باشد.

او می‌گوید: «ورود روسیه به اوکراین اشتباه بزرگی بود. اگر مداخلات روسیه در اوکراین عمیق‌تر شود، به احتمال زیاد با مقاومت مردم رو به رو خواهد شود. اگر روسیه در جنگ داخلی اوکراین به دام بیافتد گروه‌های مخالف روسیه در شمال قفقاز هم ساکت و آرام نخواهند نشست و قیام خواهند کرد.»

ناظران بر این باورند که دولت باراک اوباما تلاش می‌کند موقعیت دولت موقت را در کیف تقویت کند، در شرایطی که حدود یک ماه دیگر قرار است که در اوکراین انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

هفته گذشته کاخ سفید تایید کرد که جان برنن، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) به اوکراین سفری محرمانه داشته است.

بعضی از تحلیلگران معتقدند آمریکا در اوکراین منافع حیاتی ندارد، ولی به طور فزاینده به این کشور به عنوان کارزاری مهم برای مقابله با افزایش نفوذ روسیه و دفاع از متحدان اروپایی دیگرش در پیمان ناتو نگاه می‌کند.

مطالب مرتبط