انتقاد دبیر کل سازمان ملل و غرب از برنامه انتخابات سوریه

بازدید اسد از یک ناحیه جنگ زده حق نشر عکس AP
Image caption آقای اسد هنوز رسما قصد خود را برای شرکت در انتخابات اعلام نکرده است

آمریکا، اتحادیه اروپا و دبیر کل سازمان ملل برنامه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه را که روز دوشنبه در پارلمان این کشور اعلام شد محکوم کرده اند.

آمریکا برنامه دولت سوریه برای برگزاری انتخابات در روز سوم ژوئن را به عنوان تلاشی برای "به مضحکه گرفتن دموکراسی" رد کرده است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد هم این طرح را محکوم کرد و گفت می تواند تلاش ها برای میانجیگری توافقی جهت پایان جنگ داخلی سه ساله را بی اثر کند.

تخمین زده می شود که در جنگ داخلی سوریه ۱۵۰ هزار نفر کشته شده اند.

نیروهای دولتی اخیرا در جنگ دستاوردهایی داشته اند اما شورشیان هنوز مناطق وسیعی را کنترل می کنند و بعید است که رای گیری در آن نواحی برگزار شود.

انتظار می رود که بشار اسد رئیس جمهور سوریه برای سومین بار نامزد شود. دوره ریاست جمهوری در سوریه هفت ساله است که از زمان مرگ حافظ اسد در اختیار پسر او بشار اسد بوده است. بشار اسد اولین بار در سال ۲۰۰۰ و بعد در سال ۲۰۰۷ رئیس جمهور شد.

آقای اسد تصمیمش برای شرکت در انتخابات را اعلام نکرده اما ناظران بعید می دانند شرکت نکند. در سال ۲۰۱۲ متمم هایی به قانون اساسی اضافه شد که امکان شرکت چند نامزد را فراهم می کرد، اما خبرنگاران بی بی سی می گویند بعید است کسی به طور جدی آقای اسد را به چالش بگیرد.

دولت اخیرا قانونی انتخاباتی را وضع کرد که می گوید کلیه نامزدها باید ده سال اخیر را در سوریه بوده باشند.

بیشتر مخالفان سیاسی از کشور گریخته اند که با این قانون عملا از شرکت در انتخابات منع می شوند.

احمد القصیر فعال مخالف آقای اسد را به "برگزاری انتخابات بر روی خون سوری ها" متهم کرد و گفت فقط هواداران آقای اسد رای خواهند داد.

او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "وقتی ما حتی حق خوردن نان را هم نداریم، چطور باید رای بدهیم."

یک نمایندگان پارلمان گفت که در نواحی تحت کنترل شورشیان رای گیری انجام نخواهد شد اما دولت تاکنون در این مورد سکوت کرده است.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "برنامه برگزاری این رای که عملا یک همه پرسی است به خصوص حالا که رژیم به قتل عام همان کسانی ادامه می دهد که می گوید نماینده آنهاست صدایی توخالی دارد."

آقای بان هم اخطار داد که این رای گیری "به فرآیند سیاسی آسیب می زند و چشم انداز یک راه حل سیاسی را با مانع روبرو می کند."

اتحادیه اروپا هم مثل آمریکا برگزاری انتخابات در این شرایط را "به مضحکه گرفتن دموکراسی" خواند.

خبر برگزاری انتخابات را محمد لحام رئیس مجلس سوریه اعلام کرد و گفت سوری های خارج از کشور می توانند از روز ۲۸ ماه مه رای بدهند.

معلوم نیست که دولت چه طرحی برای رای گیری در نواحی مورد مناقشه دارد یا شش میلیون آواره سوریه چگونه باید ثبت نام کنند.

بیش از ۲.۷ میلیون سوری به عنوان پناهنده در کشورهای همسایه زندگی می کنند.

خبر برگزاری انتخابات ساعاتی پس از آن اعلام شد که تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد گلوله های خمپاره به نقطه ای در حدود ۱۰۰ متری ساختمان پارلمان در مرکز دمشق اصابت کرد و پنج نفر را کشت.

ادعای حمله شیمیایی

در تحولی جداگانه جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که آمریکا درحال تحقیق درباره گزارشی از هدف گرفته شدن یک ناحیه تحت کنترل شورشیان با سلاح شیمیایی است.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه یکشنبه گفت که او "اطلاعاتی" دارد - اما نه "شواهد قطعی" - دایر بر اینکه نیروهای هوادار اسد هنوز از سلاح شیمیایی استفاده می کنند.

دولت موافقت کرده است که فرآیند تحویل ذخایر شیمیایی اش را تا یکشنبه آینده کامل کند.

مطالب مرتبط