عکس ها 'حضور سربازان روسیه در اوکراین را نشان می دهد'

سرباز روس در اوکراین؟ حق نشر عکس na
Image caption عکسی که ادعا می شود همان سرباز روس را در دو نقطه اوکراین و در سال 2008 در گرجستان نشان می دهد

وزارت خارجه آمریکا تصاویری را از سربازانی در شرق اوکراین منتشر کرده که می گوید نشان می دهد بعضی از آنها نیروی ویژه روسیه هستند.

بی بی سی قادر به تایید صحت این عکس ها که اصلا توسط دیپلمات های اوکراین توزیع شده نیست.

شهرهای شرقی اوکراین در هفته های اخیر صحنه ناآرامی هایی بوده است که در آن شماری از ساختمان های دولتی توسط شبه نظامیان هوادار مسکو اشغال شده. دولت کیف روسیه را به دامن زدن به آنها متهم می کند.

دولت اوکراین عکس ها را برای تایید ادعاهایش منتشر کرده.

این عکس ها در شهرهای مختلف شرق اوکراین گرفته شد و ظاهر در همه آنها نیروها و تجهیزات نظامی روسیه را شناسایی می کند.

دولت روسیه هنوز واکنشی به انتشار این تصاویر نشان نداده است. با این حال روسیه قبلا حضور سربازانش در اوکراین را تکذیب کرده است.

عکس ها که در اختیار سازمان امنیت و همکاری اروپا قرار داده شد ظاهرا یک مرد را هم در کراماتورسک و هم در اسلوویانسک (شهرهایی در شرق اوکراین) و همچنین در عملیاتی در گرجستان در سال ۲۰۰۸ نشان می دهد.

مجموعه دیگری از عکس ها ظاهرا یک مرد مسلح که در عکس هایی در کراماتورسک و اسلوویانسک دیده شده را به تیمی از نیروهای ویژه روسیه گره می زند.

نماینده دایمی اوکراین در مقر "سازمان های بین المللی" در وین گفت که این عکس ها "شواهد فزاینده ای از دخالت روسیه در تحریک و هماهنگ کردن اقدامات جدایی طلبانه که اوضاع در شرق اوکراین را بی ثبات می کند فراهم می آورد."

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که "اجماع گسترده ای در جامعه بین المللی در مورد ارتباط روسیه و بعضی از شبه نظامیان مسلح در شرق اوکراین وجود دارد."

او گفت که "عکس های ارائه شده توسط اوکراین در هفته گذشته بیش از پیش مؤید این مساله است" و افزود که اکنون "مقطعی محوری" برای روسیه است "تا از نفوذش برای کاهش تنش در شرق اوکراین استفاده کند."

روسیه قبلا ضمن تکذیب هرگونه نقشی در بی ثبات کردن اوکراین به کیف اخطار داده که علیه تظاهرکنندگان طرفدار روسیه از زور استفاده نکند.

مطالب مرتبط