جو بایدن: آمریکا خواهان یکپارچگی اوکراین است

حق نشر عکس Reuters

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین گفت که روسیه باید " به جای حرف زدن وارد عمل شود."

آقای بایدن به روسیه هشدار داد که اگر " اعمال تحریک‌آمیز" بیشتری انجام دهد با "انزوای هرچه بیشتر" مواجه خواهد شد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا، در این کنفرانس خبری هم چنین گفت: "ما خواهان یکپارچگی اوکراین هستیم و آمریکا هرگز اشغال غیر قانونی شبه جزیره کریمه را مورد شناسایی قرار نخواهد داد. اما همانطور که قبلا هم گفتم هستند کسانی که می خواهند شاهد فروپاشی اوکراین باشند."

جوبایدن گفت در قسمت دیگری از سخنان خود گفت که آمریکا علاوه بر پنجاه میلیون دلاربسته کمکی برای اصلاحات سیاسی و اقتصادی،کمک‌های نظامی غیر رزمی یا به گفته او "غیرکشنده" نظیر فناوری ارتباطاتی و خنثی سازی بمب،را هم در اختیار اوکراین قرارخواهد داد.

پیشتر آقای بایدن با مقامات دولت انتقالی اوکراین دیدار و گفتگو کرده بود.

در همین حال تنش در مناطق جنوب شرق اوکراین که محل فعالیت گروه های مسلح طرفدار روسیه است، کماکان ادامه دارد.

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها یکی از این گروه ها مقر پلیس شهر کراماتورسک را اشغال کرده و رئیس پلیس را به شهر اسلویانسک منتقل کرده است.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا تصویر چند سرباز را منتشر کرد و می‌گوید آنها عضو نیروهای ویژه روسیه هستند که در درگیریهای ۵ سال پیش گرجستان حضور داشته‌اند و حالا در شرق اوکراین هستند.

همچنین تصویرهایی از سلاح‌های روسی در دست هوادران مسلح روسیه در شرق اوکراین منتشر شده است.

در واکنش به این اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است: "غربی‌ها برای اثبات ادعای دخالت روسیه، سلاح های روسی را نشان می‌دهند. این استدلال ساده‌لوحانه‌ای است، چون در آن مناطق فقط از این نوع سلاح ها وجود دارد. همه سلاح روسی دارند. اما یک برنامه تلویزیونی اخیرا سلاح‌های آمریکایی را در دست گروه‌های مسلح نشان داد که چیز جدیدی است."

مطالب مرتبط