رحمان: مردم 'تنها برای گپ زدن' ۱.۷ میلیارد سامانی صرف کرده‌اند

امامعلی رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رحمان استفاده زیاد از تلفن همراه را برای اقتصاد مضر می‌داند

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، بار دیگر از خرج تلفن‌های همراه در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

آقای رحمان در سخنرانی سالانه خود در پارلمان تاجیکستان گفت که در سال گذشته ساکنان این کشور به مبلغ ۱.۷ میلیارد سامانی (۳۵۲،۶ میلیون دلار آمریکایی) با تلفن‌های همراه صحبت کرده‌اند.

وی افزود: "یعنی مردم ما این همه مبلغ را تنها برای گپ زدن صرف کرده‌اند."

به گفته او، تعداد مشترکان تلفن‌های همراه در تاجیکستان به ۱۰ میلیون عدد رسیده است.

این بار نخست نیست که آقای رحمان از افزایش استفاده از تلفن‌های همراه در تاجیکستان ابراز نگرانی می‌کند. وی در گذشته نیز بارها از استفاده زیاد از تلفن همراه انتقاد کرده بود.

از جمله، در ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ وی ضمن انتقاد از کاربرد گسترده تلفن همراه گفته بود که مردم پول گاز و برق را نمی‌توانند پردازند، اما به شرکت‌های مخابراتی پول می‌دهند."

آقای رحمان گفته بود که "تنها دو تلفن در یک خانواده بس است" و افزود که با این قدر مبلغ (بیش از ۸۰۰ میلیون سامانی) تاجیکستان می‌توانست "برای بازسازی نیروگاه‌ها استفاده کند."

چهار سال پیش، به دنبال یکی از سخنرانی‌های او درباره زیان تلفن همراه، تلویزیون‌های دولتی پخش آگهی‌ها و تبلیغ شرکت‌های مخابراتی را متوقف کردند.

به جای این، طی سال‌های اخیر گزارش‌هایی در باره "خطر تلفن‌های همراه برای سلامتی شهروندان" در این تلویزیون‌ها پخش شده است، هرچند هیچ نهاد علمی معتبری تا کنون خطر یا ضرر این نوع تلفن‌ها را برای سلامتی ثابت نکرده است.

هر چند آقای رحمان استفاده زیاد از تلفن همراه را تلف سرمایه خوانده و همواره تلاش کرده است مردم را به صرفه‌جویی وادار کند، اما تحلیلگران می‌گویند نگرانی او در مورد گسترش کاربرد وسایل ارتباطی، مانند تلفن همراه، از ناحیه دیگر است.

تلفن‌های همراه و رشد فناوری‌های نو ارتباطی به ویژه طی ده سال اخیر به سقوط نظام‌های خودکامه در بسیاری از کشورهای جهان کمک کرده است. این ابزارها امکان مکالمه بین مردم و سازمان‌دهی گروه‌های اجتماعی و سیاسی را نسبت به هر دور و زمان دیگری آسان‌تر ساخته‌اند.

از سوی دیگر، آقای رحمان نگرانی جدی خود را از گسترش افکار به گفته او افراط‌گرایانه از طریق وسایل ارتباطی، از جمله اینترنت، ابراز کرده است.

وی از جمله هشدار داد که برخی از افراد یا "گروه‌های علی‌حده جنایت پیشه" با اهداف انتشار افکار افراط‌گرا و تندروی در میان ساکنان تاجیکستان، به خصوص نورسان و جوانان، از شبکه‌های اجتماعی و ارتباطاتی از جمله اینترنت استفاده می‌کنند.

آقای رحمان مقامات ذیربط دولتی را موظف کرد که برای "تامین امنیت اطلاعاتی" و جلوگیری از "سرایت منفی جهانی‌شوی فرهنگی به جوانان" تدابیر ضروری ‌بیاندیشند.

رئیس جمهوری تاجیکستان در سخنرانی سالانه خود در پارلمان همچنین به افزایش خرید خودرو در این کشور اشاره‌ کرد. وی گفت که مردم تاجیکستان پارسال به مبلغ ۱.۴ میلیارد سامانی خودرو خریده‌اند که این نشان‌دهنده بالاروی سطح زندگی ساکنان محسوب می‌شود.

تاکید آقای رحمان بر افزایش خرید خودروها در کشور در حالی است که تحلیلگران می گویند اکثر این خودروها با پول صدها هزار نفر از مهاجرین کاری کشور در خارج خریده شده اند نه از حساب پول برنامه های اقتصادی دولت.

امامعلی رحمان در میان سخنرانی در مجالس علیا و سفلای پارلمان تاجیکستان چند بار مکث و سرفه کرد و آوازش گرفته بود.

سرفه‌های پیوسته او احتمالا ناشی از حساسیت بوده که در یک مورد خطاب به مسئولان گفت که "گل‌های زیادی را (در نزد منبر) می‌گذارید و خدمت خرسانه می‌کنید."

این نخستین سخنرانی آقای رحمان پس از کسب دوباره کرسی رئیس جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ است. انتظار می‌رفت پیام کنونی او با پیام‌های قبلیش تفاوت جدی داشته باشد.

اما بسیاری از ناظران می گویند پیام آقای رحمان با پیام‌های قبلی اش تقاوت اندکی داشته و به پرسش‌های مطرح در جامعه این کشور پاسخ نداده است.

پیام سالانه رئیس جمهوری تاجیکستان به صورت مستقیم توسط همه شبکه‌های تلویزیون و رادیوی دولتی این کشور پخش می‌شود.

مطالب مرتبط