سمیر جعجع در دور اول رای لازم برای ریاست‌جمهوری لبنان را به دست نیاورد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سمیر جعجع از منتقدان سفت و سخت حزب الله و عملکردش در لبنان و سوریه به شمار می‌رود

نمایندگان مجلس لبنان بر سر انتخاب رئیس‌جمهوری جدید این کشور به توافق نرسیدند.

دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان، رئیس‌جمهوری فعلی ۲۵ ماه مه امسال (یک ماه دیگر) به پایان می‌رسد.

سمیر جعجع، از سیاستمداران مسیحی لبنان که مورد حمایت ائتلاف ۱۴ مارس است، نتوانست در دور اول رای‌گیری به حد نصاب دو سوم آرا دست یابد.

تشکل موسوم به ائتلاف ۱۴ مارس که مورد حمایت غرب است، در سال ۲۰۰۵ شکل گرفت تا با آنچه که دخالت سوریه در لبنان می‌خواند، مقابله کند.

ائتلاف موسوم به ۱۴ مارس عمدتا متشکل از گروه‌های سنی به رهبری سعد پسر رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان است.

جناح مخالف آن یعنی ائتلاف ۸ مارس شامل حزب‌الله، جنبش امل (دو گروه شیعه) و جریان ملی آزاد لبنان به رهبری میشل عون از مسیحیان مارونی است.

بسیاری از اعضای ائتلاف ۸ مارس در روز رای‌گیری، رای سفید به صندوق‌ها ریختند.

آقای جعجع در دور اول رای‌گیری (چهارشنبه، ۲۳ آوریل) ۴۸ رای به دست آورد. از ۱۲۴ نماینده مجلس، ۱۲۴ نفر در این رای گیری شرکت کردند. ۵۲ نفر رای سفید دادند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نبیه بری، رئیس مجلس لبنان و رهبر جنبش امل در هنگام رای دادن برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور

حزب الله و متحدانش هنوز کاندیدای مورد حمایت خود در این انتخابات را اعلام نکرده‌اند اما آنها با ریاست جمهوری سمیع جعجع، از جنگسالاران سابق جنگ داخلی لبنان حمایت نمی‌کنند. آقای جعجع از منتقدان سفت و سخت حزب الله و عملکردش در لبنان و سوریه به شمار می‌رود.

هنری حلو، دیگر کاندیدای دور اول رای گیری برای رئیس‌جمهوری جدید که مورد حمایت گروه‌های مستقل و میانه‌رو به رهبری ولید جنبلاط است، توانست ۱۶ رای به دست آورد. یک رای نیز به امین جمیل، رهبر حزب فالانژ داده شد که از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۸ رئیس‌جمهوری لبنان بود.

گفته شده که احتمال دارد میشل عون، فرمانده سابق ارتش لبنان و از متحدان حزب الله، پیش از دور دوم رای‌گیری خود را کاندیدای این سمت کند.

در صورتی که گروه‌های لبنانی نتوانند بر سر انتخاب رئیس‌جمهوری جدید به توافق برسند، ممکن است بر سر ریاست جمهوری فرد دیگری مانند ژنرال ژان قهوجی، فرمانده فعلی ارتش و یا ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان به توافق برسند.

رییس جمهور لبنان با رای مجلس این کشور از میان مسیحیان مارونی و برای دوره شش ساله به این سمت انتخاب می‌شود و برای رسمیت یافتن جلسه رای گیری، حضور دست کم دو سوم از نمایندگان پارلمان ضروری است.

لبنان، که جمعیت آن از مسیحیان و مسلمانان سنی و شیعه تشکیل یافته، از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ درگیر جنگ داخلی بود. این جنگ هزاران کشته برجای گذاشت و اقتصاد این کشور را به ویرانی کشاند.

طبق قانون، نخست وزیر لبنان باید مسلمان سنی و رئیس مجلس هم مسلمان شیعه باشد.

کرسی‌های مجلس هم به طور مساوی میان مسیحیان و مسلمانان تقسیم می‌شود و شاخه‌های مذاهب مختلف هم تعداد معینی کرسی در مجلس دارند.

میشل سلیمان، فرمانده سابق ارتش لبنان تمایلی برای یک دور دیگر ریاست جمهوری نداشته و کارشناسان مسایل لبنان می‌گویند مساله انتخاب جانشین او احتمالا رقابت شدید و دراز مدتی خواهد بود.

مطالب مرتبط