عملیات نیروهای دولتی اوکراین علیه شبه‌نظامیان و هشدار پوتین

حق نشر عکس Reuters
Image caption چند تن از شبه نظامیان مسلح در درگیری با نیروهای دولتی اوکراین کشته شده‌اند

عملیات نیروهای دولتی اوکراین علیه شبه نظامیان طرفدار روسیه تلفاتی برجای گذاشته و رئیس جمهوری روسیه در مورد عملیات ارتش اوکراین در شرق این کشور هشدار داده است.

روز پنجشنبه، ٤ اردیبهشت (٢٤ آوریل)، وزارت کشور اوکراین اعلام کرد که در عملیات واحدهای تحت فرمان وزارت دفاع برای پاکسازی مناطق اطراف شهر اسلاویانسک در شرق این کشور، "تا پنج نفر از تروریست‌ها" کشته شده‌اند و یک نظامی اوکراینی نیز زخمی شده است. مقامات دولتی اوکراین شبه نظامیان طرفدار روسیه را که برخی مراکز دولتی در شرق این کشور را در اشغال دارند "تروریست" می‌خوانند.

ساعاتی پیش از آن نیز سخنگوی شبه‌نظامیان مسلح در اسلاویانسک گفته بود که دو نفر از "رزمندگان" مخالف دولت در درگیری با نیروهای دولتی جان خود را از دست داده‌اند. به نظر می رسد این درگیری‌ها در اطراف اسلاویانسک و در جریان برچیدن پاسگاه‌های ایست و بازرسی پاکسازی شبه نظامیان مسلح روی داده باشد.

روز گذشته، رئیس جمهوری اوکراین دستور از سرگیری "عملیات ضدتروریستی" علیه جدایی‌طلبان طرفدار روسیه را صادر کرد و شامگاه گذشته، منابع دولتی اعلام کردند که شهرک اسویاتوگورسک را از شبه‌نظامیان پاکسازی کرده‌اند. با اینهمه، مشخص نیست که آیا واحدهای اعزامی ارتش اوکراین در نظر دارند وارد شهر اسلاویانسک شوند یا هدف آنان صرفا تسلط بر مناطق اطراف شهر و قطع ارتباط شبه‌نظامیان مسلح با سایر شهرهاست.

حق نشر عکس AP
Image caption پوتین به اوکراین در مورد "عواقب اقدام جنایتکارانه" علیه جدایی طلبان هشدار داده است

از آنجا که اسلاویانسک شهری نسبتا بزرگ با حدود یکصد و بیست هزار نفر جمعیت است که اکثر آنان را روس تباران تشکیل می‌دهند، عملیات رزمی در داخل شهر مشکلاتی را به همراه دارد.

با وجود اینکه طی چهار هفته گذشته، شبه‌نظامیان در مناطق جنوب شرق اوکراین فعال بوده‌ و مراکز دولتی را در برخی شهرها اشغال کرده‌اند، دولت مرکزی از اقدام نظامی گسترده علیه آنان خودداری کرده بود. احتمالا مقامات دولتی از تلفات غیرنظامی چنین عملیاتی نگران بودند و همچنین به اجرای توافقنامه هفته گذشته ژنو برای خلع سلاح داوطلبانه این افراد امید داشتند.

صبح پنجشنبه، خبرنگار رویترز در شرق اوکراین گزارش کرد که واحدهای نظامی از جمله نفرات نیروی هوابرد با تجهیزات کامل رزمی به سوی دونتسک، شهر اصلی منطقه در حرکت هستند. وزارت کشور اوکراین گفته است که نیروهای دولتی حمله گروهی متشکل از هفتاد شبه نظامی، که تحت فرمان نظامیان روسی قصد حمله به پایگاه نیروهای دولتی را داشتند، وادار به عقب‌نشینی کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عملیات واحدهای ارتش اوکراین علیه شبه نظامیان مسلح ادامه دارد

منابع دولتی اوکراین دولت روسیه را به حمایت مستقیم از شبه نظامیان و اعزام نفرات ارتش روسیه برای حمایت از آنان متهم کرده اما روسیه این اتهامات را تکذیب کرده است.

در پی انتشار خبر تصمیم دولت اوکراین برای بازپس گیری مراکز تحت تصرف شبه نظامیان در مناطق شرق این کشور، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت که "عملیات تنبهیی ارتش اوکراین علیه معترضان اقدامی جنایتکارانه و جدی است و عواقبی در پی خواهد داشت." رئیس جمهوری روسیه در مورد این "عواقب" توضیحی نداد اما روسیه تامین کننده بخش عمده گاز مورد نیاز اوکراین است و در عین حال، خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا از خاک اوکراین عبور می‌کند. در همانحال، واحدهایی از ارتش روسیه در نزدیکی مرز مشترک با اوکراین مستقر شده و به نگرانی در مورد احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین دامن زده‌اند.

روز گذشته، وزیر خارجه روسیه گفت که در صورتی که امنیت "شهروندان روسی" ساکن اوکراین به مخاطره بیفتد، دولت روسیه "طبق قوانین بین‌المللی" حق اقدام برای حفاظت از آنان و منافع خود را خواهد داشت اما در این مورد توضیح بیشتری نداد.

در مقابل، یک مقام سازمان امنیت اوکراین پیشنهاد کرده هیاتی از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا یا نهادهای بین‌المللی دیگر بر عملیات ارتش این کشور علیه جدایی‌طلبان مسلح نظارت کند و دولت روسیه نیز در این هیات نماینده داشته باشد.

مطالب مرتبط