رئیس جمهوری آمریکا به کره جنوبی سفر کرد

حق نشر عکس AP
Image caption اوباما پیشتر هم در ملاقات با پارک و آبه در صدد رفع کدورت کره جنوبی و ژاپن برآمده بود

رئیس جمهوری آمریکا در دومین مرحله از سفر آسیایی خود وارد کره جنوبی شده در حالیکه این کشور سوگوار و با نگرانی در مورد تحولات منطقه‌ای مواجه است.

روز جمعه، ٥ اردیبهشت (٢٥ آوریل)، باراک اوباما در پایان سفر دو روزه به ژاپن، وارد سئول، پایتخت کره جنوبی شد و قرار است با پارک گیون-های، رئیس جمهوری، و سایر مقامات این کشور دیدار و گفتگو کند. این دیدار تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.

سفر آقای اوباما به کره جنوبی در حالی صورت می‌گیرد که این کشور به خاطر مرگ و ناپدید شدن دهها نفر در واقعه غرق کشتی مسافربری سوگوار است و همزمان، احتمال آزمایش اتمی جدید کره شمالی باعث تشدید تنش در منطقه شده است.

انتظار می‌رود رئیس جمهوری آمریکا در طول سفر به کره جنوبی، مراتب همدردی خود را به مناسبت واقعه غرق کشتی مسافربری ابراز دارد و احتمال دارد برای تسلای بازماندگان، در محل یادبود قربانیان این حادثه حضور یابد.

بازدید از واحدهای نظامی آمریکایی مستقر در کره جنوبی از دیگر برنامه‌های باراک اوباما در طول این سفر است. پیش از سفر آقای اوباما به کره جنوبی، تظاهراتی در اعتراض به ادامه حضور نظامیان آمریکایی در خاک این کشور برگزار شد. واحدهای ارتش آمریکا از زمان جنگ کره در کره جنوبی مستقر بوده‌اند و یکی از دلایل خصومت کره شمالی با کره جنوبی، این حضور نظامی است.

دیگر موضوعات مهم در دستور مذاکرات آقای اوباما و خانم پارک شامل موضعگیری‌های حکومت کره شمالی و همچنین تنش روزافزونی است که در روابط بین سایر کشورهای منطقه بروز کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption اوباما رفتار غیرقابل پیش‌بینی رهبرای کره شمالی را بزرگترین عامل بی‌ثباتی دانسته است

اخیرا، منابع اطلاعاتی کره جنوبی گزارش کردند که تحرکاتی در مرکز آزمایش‌های هسته‌ای زیر زمینی کره شمالی مشاهده شده و ممکن است این کشور در صدد انجام چهارمین آزمایش اتمی خود باشد. در عین حال، این احتمال هم منتفی نیست که شاید مقامات کره شمالی، به منظور جلب توجه جهانی و تحت‌الشعاع قرار دادن سفر آقای اوباما، "وانمود" می‌کنند که در صدد انجام آزمایش اتمی هستند.

ادامه برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی باعث وضع تحریم‌های گسترده شده و شرایط وخیم اقتصادی و وقوع قحطی را برای این کشور به دنبال آورده است. در حالیکه کره شمالی به شدت به کمک‌های اقتصادی چین وابسته است، انجام آزمایش هسته‌ای دیگری می‌تواند باعث نارضایی دولت چین شود.

باراک اوباما در سخنانی در ژاپن گفت که اقدامات کره شمالی عامل وضعیتی بسیار بی‌ثبات و بسیار خطرناک در تمامی حوزه شرق آسیا و اقیانوس آرام شده و نقش چین در مهار حکومت کره شمالی را "بسیار حساس و مهم" توصیف کرد.

بخش دیگری از برنامه سفر آقای اوباما به منطقه به روابط بین سایر کشورها، به خصوص ژاپن و کره جنوبی و چین ارتباط دارد. در حالیکه باراک اوباما مایل است که ژاپن و کره جنوبی، به عنوان مهمترین متحدان منطقه‌ای آمریکا، همکاری گسترده‌تری را از جمله در برابر کره شمالی داشته باشند، روابط این دو کشور به دلیل سابقه تاریخی و اختلافات ارضی کاملا عاری از دشواری نیست.

حق نشر عکس Getty
Image caption رئیس جمهوری آمریکا به ژاپنی‌ها در مورد حمایت در برابر خطر خارجی اطمینان خاطر داد

کره جنوبی به خاطر اشغال این کشور توسط ارتش ژاپن در سال‌های قبل از پایان جنگ دوم، نظر مساعدی نسبت به ژاپنی‌ها ندارد و عذرخواهی دولت ژاپن از این بابت هم ظاهرا نتیجه‌ای در رفع این کدورت تاریخی نداشته است. در همانحال، بین دو کشور بر سر مالکیت چند جزیره صخره‌ای در دریای ژاپن اختلاف ارضی وجود دارد. آب‌های ساحلی این جزایر دارای منابع غنی برای ماهیگیری است.

ماه گذشته، رهبران ژاپن و کره جنوبی با وساطت باراک اوباما با یکدیگر ملاقات کردند اما به نظر نمی‌رسد که این ملاقات مشکلات بین دو کشور را حل کرده باشد. احتمالا آقای اوباما خواهد کوشید با توجه به شرایط بحرانی منطقه، مقامات کره‌ای را به تلاش برای رفع و رجوع اختلاف با ژاپن ترغیب کند.

ژاپن همچنین بر سر مالکیت چند جزیره کوچک با چین اختلاف دارد که روابط دو قدرت اقتصادی منطقه و جهان را تیره کرده است. در حالیکه در ژاپن نگرانی‌هایی در مورد احتمال توسل چین به اقدامات نظامی برای حل این اختلاف وجود داشت، آقای اوباما تاکید کرد که در چنین صورتی، ایالات متحده قطعا در کنار ژاپن خواهد بود. در این مورد که آیا رئیس جمهوری آمریکا به طور خصوصی خواستار نرمش ژاپن در اختلاف با چین شده یا نه، طبیعتا گزارشی در دست نیست. آمریکا روابط اقتصادی گسترده‌ای با چین دارد و ذخایر ارزی چین شامل مقادیر قابل توجهی از اوراق قرضه آمریکایی به این روابط حساسیت خاصی بخشیده است.

سفر باراک اوباما به کره جنوبی روز شنبه پایان می‌یابد و او در ادامه سفر منطقه‌ای خود از مالزی و فیلیپین دیدن خواهد کرد. دستور کار رئیس جمهوری آمریکا در سفر به مالزی در مقایسه با سایر کشورها، دشواری کمتری دارد اما انتظار می‌رود در جریان دیدار از فیلیپین، مساله اختلافات منطقه‌ای، به خصوص نگرانی فیلیپینی‌ها از سیاست آینده چین، بار دیگر مطرح شود.

مطالب مرتبط