برکناری چانگیرای از رهبری حزب مخالف در زیمبابوه

حق نشر عکس AFP
Image caption ناکامی چانگیرای در آخرین انتخابات، شکست بزرگی برای او بود که سال‌ها به عنوان تنها رقیب موگابه در صحنه حضور داشت

حزب مخالف دولت در زیمبابوه، رهبرش مورگان چانگیرای را از ریاست این حزب کنار گذاشته است. در سطح رهبری این حزب اختلافاتی در گرفته است.

حزب "جنبش تغییر دموکراتیک" در بیانیه‌ای که بعد از یک نشست در حراره، پایتخت زیمبابوه، منتشر کرد، رهبر ۶۲ ساله‌اش را به "شکست قابل‌توجه در رهبری" متهم کرده است.

بیانیه حزب مخالف دولت زیمبابوه همچنین می‌گوید که آقای چانگیرای از اصول بنیادین دموکراتیک این حزب منحرف شده است.

مورگان چانگیرای سال گذشته میلادی برای سومین بار در انتخابات به رابرت موگابه، رئیس‌جمهور زیمبابوه، باخت ولی بعد از این شکست به درخواست‌ها برای کناره‌گیری از رهبری حزب بی‌اعتنایی کرد.

طبق گزارش‌ها از آن‌زمان رهبری حزب "جنبش تغییر دموکراتیک" دچار اختلاف بوده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در زیمبابوه می‌گوید به نظر می‌رسد این حزب رو به انشعاب است؛ رخدادی که جای پای رابرت موگابه را در قدرت سفت‌تر می‌کند.

حق نشر عکس AP
Image caption چانگیرای برای چهار سال نخست‌وزیر دولت شکننده‌ای بود که موگابه رئیس‌جمهورش بود

گزارش شده است که چهره‌های برجسته دیگری از این حزب هم پس از نشست روز شنبه برکنار شده‌اند و برخی از این برکنارشده‌ها هم دوباره در جای خود ابقا شده‌اند.

بیانیه این حزب مخالف دولت همچنین رهبرش آقای چانگیرای را به حمایت از خشونت علیه اعضایی از حزب که با او همراه نبوده‌اند، متهم کرده است.

با این حال یکی از سخنگویان حزب "جنبش تغییر دموکراتیک" گفته است که مورگان چانگیرای همچنان رهبر قانونی حزب است.

داگلاس موانزورا به خبرگزاری فرانسه گفته است که این یک نشست ملی نبوده است و مشروعیت ندارد.

دیوید کولتارت، یکی از اعضای بنیان‌گذار حزب "جنبش تغییر دموکراتیک"، به بی‌بی‌سی گفته است که هرچند برکناری آقای چانگیرای غیرمنتظره نبود ولی به ضرر دموکراسی در زیمبابوه بوده است.

در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ مورگان چانگیرای نخست‌وزیر دولت شکننده ائتلافی زیمبابوه بود. این دولت وحدت ملی با انتخابات ژوئیه ۲۰۱۳ پایان گرفت.

حزب رابرت موگابه با اکثریت غالب انتخابات را برد؛ انتخاباتی که آقای چانگیرای آن را یک تقلب بزرگ خواند.

ناکامی این رهبر حزب مخالف در انتخابات، شکست بزرگی برای او بود که سال‌ها به عنوان تنها رقیب رئیس‌جمهور موگابه در صحنه حضور داشت.

مطالب مرتبط