سوریه هنوز نزدیک به هشت درصد سلاح‌های شیمیایی خود را 'در اختیار دارد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption سیگرید کاگ دیپلمات ۵۳ ساله هلندی مسئول انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه است

مسئول انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه می‌گوید دمشق هنوز هفت و نیم درصد از ۱۳۰۰ تن ذخیره سلاح‌های شیمیایی خود را در اختیار دارد.

سیگرید کاگ از دولت بشار اسد خواست تا ضرب‌الاجل انتقال ذخایر سلاح‌های شیمیایی از خاک سوریه را که روز یکشنبه هفتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) به پایان می‌رسد رعایت کند.

خانم کاگ، رئیس هیئت مشترک سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) و سازمان ملل برای انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه به بی‌بی‌سی گفت: "بیشتر ذخیره سلاح‌های شیمیایی سوریه از این کشور خارج شده اما هنوز همه آنها منهدم نشده است که باید تا سی‌ام ژوئن این کار انجام شود. به همین دلیل هم انتقال مواد شیمیایی که هنوز در یک محل باقیمانده اهمیت دارد."

او همچنین گفت سازمان ملل نگران گزارش‌هایی است که دولت سوریه از گاز کلر بعنوان سلاح استفاده کرده است. انهدام این گاز در توافقی که برای انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه صورت گرفت، گنجانده نشده بود.

دولت سوریه این گزارش‌ها را تکذیب کرده است.

خانم کاگ همچنین گفت تاسیسیات تولید، آماده‌سازی و به کارگیری سلاح‌های شیمیایی سوریه منهدم شده‌اند و آنچه باقی مانده مواد اولیه ساخت این سلاح‌هاست: "برنامه شیمیایی سوریه دیگر وجود ندارد."

نابودی ذخیره سلاح شیمیایی سوریه زیر نظر گروهی چند ملیتی از کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی انجام می‌گیرد. این سازمان به همین سبب برنده جایزه صلح نوبل هم شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سوریه حدود ۱۳۰۰ تن ذخیره سلاح شیمیایی داشت

این نخستین باری است که از این سازمان خواسته شده تا بر نابودی سلاح‌های شیمیایی نظارت داشته باشد.

بر اساس قطعنامه سازمان ملل باید تجهیزات تولید و ذخایر سلاح شیمیایی در سوریه تا نهم تیرماه کاملا منهدم شوند.

این قطعنامه پس از آن صادر شد که در درگیری‌های دولت سوریه با مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده شد و این اعتراض شدید جامعه بین‌المللی را برانگیخت.

پس از آن، بر اساس توافقی که بین آمریکا و روسیه صورت گرفت حکومت سوریه اطلاعات مربوط به سلاح‌های شیمیایی خود را در اختیار این سازمان قرار داد و به کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی پیوست.

حق نشر عکس BBC World Service

بنابر تخمین‌ها سوریه هزار و سیصد تن سلاح شیمیایی از جمله گاز اعصاب سارین و مواد تاول‌زا مثل گاز خردل ذخیره کرده بود که می‌توانست آنها را با هواپیما، موشک بالیستیک و توپخانه راکتی به کار گیرد.

بخش قابل توجهی از این سلاح‌ها به شکل ماده اولیه نگهداری می‌شد تا دسترسی به آن آسان نباشد اما در عین حال به سرعت آماده استفاده شود.

مطالب مرتبط