دو پاپ قدیس شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption پاپ فرانسیس به پاپ بازنشسته، بندیکت خوش‌آمد می‌گوید

در مراسم عشای ربانی که امروز یکشنبه هفتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) در واتیکان در فضای باز و با حضور یک میلیون نفر برگزار شد دو پاپ فقید، ژان پل دوم و ژان بیست و سوم برای اولین بار همزمان تقدیس شدند.

در این مراسم پاپ فرانسیس و پاپ قبلی، بندیکت، حدود صد نفر از سران دولت‌ها و حکومت‌ها و چهره‌های برجسته خانواده‌های سلطنتی حضور داشتند.

به گزارش آلن جانستون خبرنگار بی‌بی‌سی از رم، این اتفاق در طول دو هزار سالی که از عمر کلیسای کاتولیک می‌گذرد سابقه نداشته است، دو پاپ سابق در مراسمی که دو پاپ در آن حضور داشتند همزمان تقدیس شدند.

به گفته کارشناسان این مراسم که پخش رادیو و تلویزیونی گسترده‌ای داشت با هدف برقراری اتحاد بین محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان کلیسای کاتولیک برگزار شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption حدود یک میلیون نفر در میدان سنت پیتر برای مراسم حضور داشتند

مومنان و معتقدان با قایق، اتوبوس و قطار از نخستین ساعت‌های امروز خود را به میدان سنت پیتر رساندند، برخی حتی از شب قبل در نزدیکی این میدان بیتوته کرده بودند تا وقتی به مردم اجازه ورود به میدان برای این مراسم دو ساعته داده می شود، جزء اولین کسانی باشند که وارد آن می‌شوند.

زائری که از لهستان برای مراسم به واتیکان آمده بود گفت: "ما برای این مراسم روزشماری می کردیم، فقط یکبار در زندگی چنین فرصتی دست می‌دهد. از همین حالا هم بخاطر آواز خواندن صدایمان گرفته است."

کسانی که هم نتوانستند وارد میدان سنت پیتر شوند در خیابان‌های اطراف یا در نقاط دیگر شهر می‌توانستند بر صفحه تلویزیون‌های بزرگ مراسم را تماشا کنند.

واتیکان دیروز اعلام کرد پاپ بندیکت شانزدهم که اکنون با عنوان رسمی پاپ امریتوس (پاپ بازنشسته) خوانده می‌شود در مراسم حاضر خواهد بود هر چند در آیین عشای ربانی مشارکت نخواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption این اتفاق در تاریخ دو هزار ساله کلیسای کاتولیک بی‌سابقه بوده است

پاپ بندیکت شانزدهم سال گذشته از مقام پاپ استعفا کرد، که در ۶۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بود، و از آن به بعد بندرت در مجامع عمومی ظاهر شده است.

پاپ ژان پل دوم که در مراسم امروز تقدیس شد لهستانی بود. او تا زمان درگذشت در سال ۲۰۰۵، ۲۶ سال در مقام پاپ کلیسای کاتولیک را هدایت کرده بود.

قدیس شدن روندی طولانی است اما پاپ ژان پل دوم که یکی از جهانی‌ترین پاپ‌های عصر حاضر بود و به او لقب پاپ خانواده داده بودند، پس از نه سال تقدیس شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption مردم در کلیسایی در میلان با عینک‌های مخصوص مراسم را بصورت سه‌بعدی تماشا می‌کنند

پاپ ژان بیست و سوم متولد ایتالیا بود و به "پاپ نیکو" شهرت داشت، از سال ۱۹۵۸ تا زمان درگذشت در سال ۱۹۶۳ رهبر کلیسای کاتولیک بود.

ارتقاء او به مقام قدیس ناگهانی و با تصمیم اخیر پاپ فرانسیس بود.

به گفته دیوید ویلی خبرتگار بی‌بی‌سی در رم، این تصمیم دلیلی سیاسی داشته است، هم پاپ ژان بیست و سوم که اصلاحات را در کلیسای کاتولیک شروع کرد و هم پاپ ژان پل دوم که ترمز اصلاحات را کشید هر دو تقدیس شدند، بنابراین پاپ فرانسیس با مهارت هرگونه انتقاد از خود را در زمینه جانبداری از محافظه‌کاری یا اصلاحات خنثی کرده است.

مطالب مرتبط