مشاور امنیت ملی پاکستان به تهران رفت

سرتاج عزیز
Image caption سفر آقای عزیز به ایران از پیش اعلام نشده بود

سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی نخست وزیر پاکستان در یک سفر از پیش اعلام نشده به تهران رفته است.

بر اساس گزارش‌ها از ایران، آقای عزیز با مقامات ایران از جمله حسن روحانی‌، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرده است.

جزئیات سفر آقای عزیز به ایران اعلام نشده است، اما براساس برخی از گزارشها روابط دو جانبه و مسایل امنیتی از محورهای اصلی این مذاکرات است.

گفته شده است که آقای عزیز روز سه‌شنبه (۹ اردیبهشت) ایران را ترک خواهد کرد.

سفر آقای عزیز به تهران، مدتی پس از آن صورت گرفت که سربازان ایرانی که از سوی گروه جیش العدل، ربوده شده بودند، آزاد شدند.

روز ١۶ بهمن ماه سال گذشته، افراد مسلح گروه جیش العدل پنج مرزبان ایرانی را در نزدیکی مرز ایران و پاکستان ربودند و پس از حدود دو ماه، چهار تن از آنان را آزاد کردند در حالیکه در مورد سرنوشت مرزبان دیگر، اطلاعات متفاوتی منتشر شده است.

این حادثه روابط اسلام آباد-تهران را با تنش مواجه کرد. مقامات ایرانی، پاکستان را به ناتوانی در کنترل مرزهای مشترک متهم کردند، ادعایی که مقامات پاکستانی به شدت آنها را رد می کنند.

به گفته ناظران، سفر آقای عزیز به تهران می‌تواند در چارچوب کاهش تنش و برای کمک به بهبود روابط و همکاریهای مشترک در زمینه مسایل امنیتی صورت گرفته باشد.

پیشتر مشاور امنیت ملی پاکستان در گفت و گوی اختصاصی با بخش اردوی بی‌بی‌سی گفت که توازن روابط بین ایران، عربستان سعودی و پاکستان ضروری است.

مسایل مربوط به خط لوله گاز بین ایران و پاکستان هم می تواند از دیگر موضوعات مورد بحث بین آقای عزیز و مقامات ایرانی باشد.

قرارداد نهایی احداث خط لوله در داخل خاک پاکستان، بین دو طرف در زمان آقای احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری سابق پاکستان در مراسمی در نزدیک مزر ایران و پاکستان به امضا رسید.

بر اساس این قرارداد، پاکستان باید سهم خود در احداث این خط لوله در خاک پاکستان را تا پایان سال جاری میلادی به اتمام برساند. پاکستان می‌گوید که مشکلات مالی مانع از شروع احداث این خط لوله شده است.

ایران پیشتر گفته بود که که حاضر است به پاکستان در این زمینه کمک مالی کند، اما مقامات دولت تازه در ایران اعلام کردند که ایران تحت شرایط تحریم است و تعهدی به ارائه این کمک مالی ندارد.

بر اساس گزارش‌ها در صورتی که پاکستان نتواند تعهد خود در ساخت این خط لوله را برآورده کند، بالقوه با جریمه سنگین مالی چندین میلیون دلاری در هر ماه به ایران، روبرو است.

مقامات پاکستان در چند ماه گذشته در چند سفر به ایران برای حل این موضوع تلاش کردند اما این مذاکرات نتیجه خاصی نداشته است.

مقامات پاکستانی پیشتر گفته بودند که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، در ماه مه و یا ژوئن سال جاری میلادی به تهران سفر خواهد کرد.

برخی از ناظران افزایش رفت و آمدها بین مقامات دو کشور و سفر احتمالی آقای شریف به ایران را نشانگر تلاش مقامات دو کشور برای کاهش تنشهای دو جانبه و نقش فعالتر دو کشور در مسایل منطقه‌ای بویژه با توجه به تحولات افغانستان و خروج نیروهای خارجی از این کشور، ارزیابی می‌کنند.

مطالب مرتبط