کره جنوبی 'فاحشه' خوانده شدن رئیس جمهورش توسط پیونگ یانگ را محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption پارک گون‌های نخستین رئیس جمهور زن کره جنوبی است

کره جنوبی حمله لفظی تند پیونگ یانگ علیه رئیس جمهور آن کشور را محکوم کرده و الفاظ به کار رفته را "غیر قابل بیان" خوانده است.

پیشتر کره شمالی در بیانیه‌ای پارک گون‌های، رئیس جمهور کره جنوبی را به فاحشه‌ای تشبیه کرده بود که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا "دلال محبت" اوست.

حمله لفظی تند کره شمالی علیه خانم پارک به دنبال سفر هفته پیش رئیس جمهور آمریکا به سئول صورت می گیرد.

آقای اوباما و خانم پارک در جریان این سفر به کره شمالی هشدار داده بودند که از انجام یک آزمایش هسته ای جدید خودداری کند.

کره شمالی تا کنون سه آزمایش هسته ای انجام داده و اخیرا گزارشهایی منتشر شده که از افزایش چشمگیر فعالیت در تاسیسات هسته ای آن کشور حکایت دارد.

آخرین آزمایش هسته ای کره شمالی در ماه فوریه سال ۲۰۱۳ انجام گرفت.

'فاحشه پست'

"کمیته کره شمالی برای اتحاد صلح آمیز دو کره" روز یکشنبه در بیانیه ای خانم پارک را متهم کرد که در خدمت "دلال محبت پر قدرتش"، باراک اوباما است.

در این بیانیه خانم پارک "چاپلوسی خائن و شریر" خوانده شده که همچون "فاحشه‌ای پست در خدمت آمریکا قرار گرفته و مملکتش را فروخته است".

رسانه های دولتی کره شمالی در گذشته بارها به رهبران کره جنوبی به صورت شخصی حمله کرده اند، اما حمله لفظی اخیر پیونگ یانگ به نخستین رئیس جمهور زن کره جنوبی بی سابقه توصیف شده است.

کیم اوی‌دو، سخنگوی وزارت "اتحاد دو کره" در سئول، روز دوشنبه همسایه شمالی خود را ترغیب کرد که به توافقی که پیشتر میان دو طرف صورت گرفته پایبند باشد و از حملات لفظی خودداری کند.

او گفت که اقدام کره شمالی در تکرار "الفاظ رکیک و فحش های غیر قابل بیان، رفتاری غیر اخلاقی است."

کیم اوی‌دو افزود "اگر کره شمالی کمترین ارزشی برای مردم قائل است، باید از این رفتار غیر منطقی دست بردارد و در مسیر همکاری برای موفقیت مشترک گام بردارد."

مطالب مرتبط