'حل مشکل' ورود تجهیزات فنی به تاجیکستان برای تاسیس شبکه تلویزیونی فارسی

تلویزیون حق نشر عکس Reuters
Image caption شبکه تلویزیونی افغانستان، ایران و تاجیکستان نخستین شبکه تلویزیونی کشورهای فارسی‌زبان خواهد شد

منبعی در سفارت ایران در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، تایید کرده است که مشکلات مربوط به واردات تجهیزات فنی تلویزیونی در چارچوب راه‌اندازی تلویزیون فارسی مشترک حل شده است.

این منبع در سفارت ایران در تاجیکستان درخصوص جزئیات و نحوه حل شدن مشکلات توضیحی نداد و فقط تاکید کرد "قضیه حل شده است".

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به "حل" این موضوع آیا اکنون این شبکه تلویزیونی فعال خواهد شد یا خیر، گفت که "این موضوع دیگر حل شده است".

پیشتر گزارشهایی منتشر شده بود مبنی بر وجود برخی از مشکلات ایران با اداره گمرک تاجیکستان در خصوص واردات این تجهیزات فنی به ساختمان این شبکه مشترک تلویزیونی در دوشنبه. اگرچه مقامات کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان در نشست مطبوعاتی خود در ماه ژانویه اظهار داشتند که تجهیزات وارد تاجیکستان شده است.

تصمیم به تأسیس شبکه مشترک تلویزیونی در دیدار رؤسای جمهور تاجیکستان، افغانستان و ایران در سال ۲۰۱۰ در دوشنبه،گرفته شد. طرف ایرانی تعهد کرد که برای راه‌اندازی فعالیت این تلویزیون، تجهیزات دیجیتالی به تاجیکستان وارد می‌کند.

دولت تاجیکستان نیز اعلام کرد که برای کار اداره این شبکه مشترک، ساختمانی را در شهر دوشنبه اختصاص می‌دهد.

مشکلات اما حدود دو سال قبل و زمانی که این تجهیزات در آلمان خریداری و به تاجیکستان وارد شد، آغاز گردید. اداره گمرک تاجیکستان خواستار پرداخت تعرفه گمرکی برای ورود این ابزار آلات فنی به تاجیکستان شد.

ولی سفارت ایران اعلام کرد که این تجهیزات برای تأسیس تلویزیون مشترک خریداری شده است و به این دلیل باید از پرداخت تعرفه گمرکی معاف باشد. تلاش دولت دو کشور در این مدت برای حل این قضیه، نتیجه‌ای در پی نداشت.

ولی قضیه تجهیزات تلویزیونی و اداره گمرک تاجیکستان تنها مشکل در راه فعال شدن این شبکه تلویزیونی نبوده است.

هرچند قرار بود که تلویزیون مشترک به یک زبان، یعنی فارسی برنامه پخش کند، اما منابع آگاه می‌گویند که جانب افغانستان پافشاری دارد که این شبکه باید به زبان پشتو نیز برنامه‌هایی تهیه و پخش کند.

تاظران همچنین بر این عقیده‌اند که ایران و افغانستان رسما کشورهای اسلامی و تاجیکستان کشوری سکولار است به این دلیل طرفین در مورد محتوای برنامه‌ها اختلاف نظرهایی خواهند داشت؛ از جمله، در افغانستان و ایران نمایش برنامه‌هایی شامل صحنه‌های رقص بانوان ممنوع است. اما در شبکه‌های تلویزیونی تاجیکستان چنین محدودیتهایی وجود ندارند.

از سوی دیگر، به گفته همین ناظران تاجیکستان، افغانستان و ایران در مورد سیاستهای کشورهای ابرقدرت جهان، از جمله، آمریکا نظرات مختلفی دارند و سیاست بازتاب این موضوع در این شبکه مشترک فارسی، مشخص نشده است؛ نکته ای که بالقوه می تتواند اختلافاتی به بار آورد.

با این وجود، مقامات تاجیک و نمایندگان سفارت ایران و افغانستان در تاجیکستان اخیرا اظهار داشتند که برای آغاز کار شبکه تلویزیون مشترَک فارسی هیچ اختلاف عقیده‌ای وجود ندارد.

مطالب مرتبط