حضور ولادیمیر پوتین در جشن تولد گرهارد شرودر در سن پترزبورگ

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای شرودر دوستی طولانی مدتی با آقای پوتین دارد

گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان در جشن تولد هفتاد سالگی‌اش در سن پترزبورگ روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را در آغوش کشیده است.

آقای شرودر دوستی طولانی مدتی با آقای پوتین دارد و در حال حاضر رئیس هیات مدیره شرکت "نورد استریم" است که از شرکت‌های تحت مالکیت گازپروم روسیه است و گاز روسیه را به آلمان منتقل می‌کند.

کشورهای غربی بر سر بحران اوکراین و نقش روسیه در آن، تحریم‌هایی را علیه این کشور وضع کرده‌اند.

تصویر به آغوش کشیدن آقای پوتین توسط صدراعظم سابق آلمان در جشن تولد هفتاد سالگی آقای شرودر، در چندین روزنامه منتشر شده است.

طبق گزارش‌ها، آلکسی میلر، رئیس هیات مدیره گاز پروم نیز در میان مهمانان جشن آقای شرودر در کاخ یوسپ‌اف (یوسف‌اف) در سن‌پترزبورگ حضور داشت.

رسانه‎‌های آلمان از نزدیکی گرهارد شرودر به ولادیمیر پوتین انتقاد کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری روسیه، به زبان آلمانی مسلط است و در دوران جنگ سرد، در آلمان شرقی کمونیست، مامور مخفی کا گ ب (اطلاعات و امنیت اتحاد جماهیر شوروی سابق) بود.

آقای شرودر از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ صدراعظم آلمان بود. او رهبری حزب چپ میانه سوسیال دموکرات آلمان را به عهده داشت. این حزب هم اکنون شریک دولت ائتلافی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان است.

سه آلمانی در میان هفت ناظر نظامی شورای امنیت و همکاری اروپا که در اسارت نیروهای هوادار روسیه در شرق اوکراین هستند، حضور دارند. دولت آلمان خواهان آزادی این افراد شده است.

شورای امنیت و همکاری اروپا این ناظران غیر مسلح را پس از آن که افراد مسلح ساختمان‌های دولتی را در شرق اوکراین تسخیر کردند، به این منطقه اعزام کرد.

یک مقام رسمی دولت آلمان به خبرگزاری رویترز گفته است که "گرهارد شرودر، مواضع دولت آلمان را منعکس نمی‌کند و او صحنه رسمی سیاست را از مدتها قبل ترک کرده است."

مطالب مرتبط