پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آیا اسرائیل به سمت نظام آپارتاید در حرکت است؟

حق نشر عکس Getty
Image caption جان کری نخستین مقام عالی رتبه در دولت باراک اوباماست که از واژه آپارتاید برای ارزیابی چشم انداز پیش روی اسرائیل استفاده کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، هشدار داده است در صورت عدم برقراری صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و تأسیس نشدن کشوری مستقل برای فلسطینیان، اسرائیل می‌تواند به کشوری با نظام آپارتاید تبدیل شود.

این اظهارات جنجال‌ برانگیز فقط چند روز پس از ناکام ماندن رایزنی‌های طولانی و فشرده آقای کری برای دستیابی به یک تفاهم اصولی بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی به رسانه‌ها درز کرده است. آقای کری، دیرتر با انتشار بیانیه‌ای گفت که اسرائیل را یک کشور دموکراتیک می‌داند و اگر امکانش بود، آن اظهارات را به شکلی که بیان شده، بیان نمی‌کرد.

بر اساس ابتکار دیپلمایتک جان کری، واشنگتن امیدوار بود که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، و محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، تا امروز چارچوب گفت‌وشنود نهایی صلح را مشخص کنند، ولی با بالا گرفتن اختلافات و در پی ائتلاف دو جناح فلسطینی فتح و حماس، اسرائیل پنجشنبه گذشته اعلام کرد که گفتگوهای صلح را متوقف می‌کند.

داریوش رجبیان برای ارزیابی هشدار وزیر خارجه آمریکا، گفتگویی داشت با مئیر جاودانفر، تحلیلگر مسایل اسرائیل در تل‌آویو و نخست، جویای واکنش مقام‌های اسرائیلی به اظهارات جان کری شد.

این مصاحبه روز سه‌شنبه ۹ اردیبهشت از چشم‌انداز بامدادی رادیوی فارسی بی‌بی‌سی پخش شده است.