رای‌دهندگان عراقی نمایندگان پارلمان را انتخاب می‌کنند

حق نشر عکس Getty
Image caption مردم عراق در نخستین انتخابات پارلمانی از زمان خروج نیروهای خارجی شرکت می‌کنند

رای‌گیری در انتخابات پارلمانی عراق در این کشور همراه با گزارش‌هایی از اقدامات خشونت آمیز در این کشور انجام گرفته است.

صدها هزار پلیس و سرباز از مراکز رای‌گیری مراقبت کرده‌اند. خیابان‌های بغداد در حالی که نیروهای امنیتی در مناطق مختلف شهر، ایست‌های بازرسی کار گذاشته بودند، خالی از جمعیت همیشگی بود.

نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق که می‌خواهد برای یک دوره دیگر (بار سوم) نخست‌وزیری عراق را به عهده داشته باشد، از رای دهندگان خواسته بود تا به طور گسترده پای صندوق‌های رای حضور یابند.

مقام‌های انتخاباتی عراق گفته‌اند که میزان مشارکت در استان‌ها، نزدیک به ۳۵ درصد بوده است.

اولین انتخابات پس از خروج نیروهای آمریکایی

امروز چهارشنبه، ١٠ اردیبهشت (٣٠ آوریل) مراکز اخذ رای در هجده استان در عراق از ساعت ٧ بامداد به وقت محلی آغاز به کار کردند و قرار است تا ساعت ٦ بعد از ظهر به کار خود ادامه دهند.

به گزارش منابع دولتی عراق، در ساعات اولیه رای‌گیری، دو خمپاره به سوی یک مرکز اخذ رای در بغداد شلیک شد و خساراتی برجای گذاشت اما تلفات جانی در پی نداشت.

این نخستین انتخابات پارلمانی عراق از زمان خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور است که از زمان سرنگونی حکومت صدام حسین، رئیس جمهوری سابق در سال ٢٠٠٣ میلادی در این کشور حضور داشتند. آخرین واحدهای نظامی آمریکایی در سال ٢٠١١ عراق را ترک کردند.

به گفته منابع دولتی عراق، در انتخابات پارلمانی جاری بیست و دو میلیون نفر رای دهنده ثبت نام کرده‌اند تا سیصد و بیست و هشت عضو پارلمان عراق را ازمیان حدود نه هزار نامزد این انتخابات برگزینند. پارلمان عراق دارای یک مجلس به نام "مجلس نمایندگان عراق" است.

حق نشر عکس AFP
Image caption نوری مالکی: پیروزی قطعی است

در انتخابات جاری، شخصیت‌های مستقل، احزاب، گروه‌ها و ائتلاف‌های مختلف به رقابت پرداخته‌اند و نتیجه رای‌گیری سرنوشت دولت آینده عراق را تعیین خواهد کرد. طی حدود هشت سال گذشته، رهبری دولت عراق را نوری مالکی در سمت نخست وزیر برعهده داشته است.

آقای مالکی، از حزب شیعی الدعوه، در راس ائتلافی از گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی مختلف به نام ائتلاف دولت قانون قرار دارد هرچند این ائتلاف در مجموع یک تشکل تحت رهبری شیعیان شناخته می‌شود.

در انتخابات جاری، احزاب و گروه‌های مختلف درگیر رقابت فشرده‌ای بوده‌اند و علاوه بر نصب پوستر و پلاکارد و برگزاری اجتماعات انتخاباتی، به ارائه برنامه‌های خود از طریق تبلیغات و شرکت در مناظرات در شبکه‌های رادیو و تلویزیونی روی آورده‌اند.

نامزدهای انتخاباتی کوشیده‌اند در تبلیغات خود، مطالبات مردم عراق را مورد نظر قرار دهند که فهرستی طولانی، از برقراری امنیت و ریشه کنی فساد تا بهبود خدمات اجتماعی و تامین کالاهای اساسی را در بر می‌گیرد. به دلیل احتمال حملات خشونت آمیز در جریان رای‌گیری، تدابیر امنیتی گسترده‌ای در عراق به اجرا گذاشته شده و نیروهای امنیتی و ماموران امداد پزشکی در مراکز اخذ رای مستقر هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کاندیداها برای کسب پیروزی فهرست طولانی مطالبات مردم را در تبلیغات خود در نظر گرفته‌اند

در آستانه انتخابات، عملیات تروریستی در نقاط مختلف عراق شدت گرفت و طی یک ماه گذشته، به کشته شدن بیش از هفتصد نفر منجر شد. این مدت شاهد بیشترین تلفات ناشی از خشونت داخلی از زمان درگیری‌های فرقه‌ای سال‌های ٢٠٠٦ تا ٢٠٠٧ میلادی است که در جریان آن، چند هزار تن کشته و هزاران نفر دیگر آواره شدند. این درگیری‌ها سرانجام با اجرای سیاست جدید دولت وقت آمریکا، که از جمله شامل جلب حمایت و تشکیل گروه‌هایی از سنیان مخالف شبکه القاعده بود، خاتمه یافت.

تشدید خشونت باعث شده است که نسبت به شرکت گسترده مردم در این رای‌گیری تردید‌هایی ابراز شود به خصوص اینکه برخی گروه‌های تندرو سنی تاکید داشته‌اند که نتیجه انتخابات، هر چه که باشد، به زیان اقلیت اعراب سنی عراق تمام خواهد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رای‌گیری در میان تدابیر امنیتی گسترده صورت می‌گیرد

نوری مالکی در سال ٢٠٠٦ و در بحبوحه درگیری‌های فرقه‌ای به نخست وزیری رسید و شعار او در انتخابات جاری نیز وحدت ملی و مقابله با فرقه‌گرایی بوده است. در عین حال، برخی از گروه‌های سنی آقای مالکی را به نادیده گرفتن حقوق اعراب سنی‌ و تبعیت از حکومت روحانیون شیعه در ایران متهم کرده‌اند هر چند ائتلاف دولت قانون در مقایسه با برخی دیگر از تشکل‌های سیاسی شیعیان، روش مستقل تری را دنبال کرده است.

برخی ناظران احتمال داده‌اند که ائتلاف به رهبری نوری مالکی بازهم بیشترین کرسی‌های مجلس نمایندگان را به دست آورد اما بعید است در این انتخابات، هیچ حزب و تشکلی بتواند اکثریت لازم برای تشکیل دولت بدون حمایت و همکاری سایر گروه‌ها را کسب کند. برخی از ناظران، شکاف و اختلاف بین سایر گروه‌های سیاسی را مهمترین عامل در پیروزی نوری مالکی دانسته‌اند.

نخست وزیر عراق هنگام ریختن رای خود به صندوق اخذ رای گفت که "پیروزی قطعی است."

نتیجه رای‌گیری هر چه که باشد، انتظار می‌رود تشکیل دولت آینده ماهها به طول انجامد زیرا حتی اگر ائتلاف به رهبری نوری مالکی هم به عنوان بزرگترین جناح پارلمانی سر از صندوق رای بیرون آورد، بازهم کسب حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان مستلزم توافق با تشکل‌ها و شخصیت های سیاسی مختلف است که قطعا هرکدام خواستار اعمال نظر در سیاستگذاری و کسب سهم بیشتری از قدرت در دولت جدید خواهند بود.

علاوه بر کسب حمایت پارلمان از نخست وزیر و کابینه جدید او، توافق نمایندگان بر سر انتخاب رئیس جمهوری، که معمولا یک کرد عراقی است، و رئیس مجلس، که قاعدتا باید یک شخصیت سنی باشد هم ضرورت دارد. به این ترتیب، مردم عراق برای آشنایی با رهبران و مقامات ارشد کشورشان پس از این انتخابات باید مدتی در انتظار باشند.

مطالب مرتبط