دستور بررسی اعدام جنجال برانگیز زندانی آمریکایی در اوکلاهاما صادر شد

حق نشر عکس AP
Image caption کلیتون لاکت به جرم قتل یک زن نوزده‌ساله به اعدام از طریق تزریق کشنده محکوم شده بود اما به دلیل سکته قلبی درگذشت

مقام‌های ایالت اوکلاهاما در آمریکا دستور داده‌اند گزارش کاملی درباره اعدام بحث‌برانگیز یک زندانی هنگام 'تزریق مواد کشنده' تهیه شود.

این زندانی ۳۸ ساله به نام کلیتون لاکت، پس از تزریق دارویی که برای اعدام محکومان به کار می‎رود، دچار تشنج شد و یک ساعت بعد به دلیل سکته قلبی از دنیا رفت.

این حادثه در حالی اتفاق افتاد که بحث‌های جدی درباره قانونی بودن اعدام با 'تزریق مواد کشنده سه‌گانه' در آمریکا در جریان است.

استدلال مخالفان این است که تزریق مواد کشنده می‌تواند ناقض اصل ممنوعیت "مجازات غیرعادی و بی‌رحمانه" در متمم قانون اساسی آمریکا باشد.

تزریق مواد کشنده سه‌گانه در سه مرحله ابتدا محکوم را بی‌هوش می‌کند، سپس دستگاه تنفس و قلب را از کار می‌اندازد.

'تلاش برای حرف زدن'

اجرای حکم اعدام کلیتون لاکت ساعت ۱۸:۲۳ عصر دیروز سه شنبه ۲۹ آوریل به وقت محلی شروع شد.

لاکت ۱۰ دقیقه بعد از تزریق اول بی‌هوش شد. ماموران مشغول تزریق دو داروی کشنده دیگر بودند که زندانی ناگهان با نفس‌های سنگین شروع به تکان خوردن کرد.

لکانتی فرانسیسکو، خبرنگار محلی که در لحظه اعدام حضور داشت به بی‌بی‌سی گفت: "لاکت دست و پایش را تکان می‌داد و سرش را به زور بالا نگه داشته بود، چیزهایی زمزمه می‌کرد انگار که سعی کند حرف بزند."

ماموران زندان بعد از این اتفاق پرده‌ای را که بین اتاق اعدام و شاهدان بود، کشیدند.

بعد از این حادثه، اجرای اعدام متوقف شد.

جری میسی، سخنگوی اداره زندان‌های ایالت اوکلاهاما به رسانه‌ها گفت "به دلیل پارگی یکی از رگ‌ها، داروی تزریق شده به‌خوبی عمل نکرد و مامور اجرا دستور داد که روند اجرای مجازات اعدام متوقف شود."

اما وکیل آقای لاکت به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که موکلش بازوهای بزرگ و رگ‌های برجسته‌ای داشت.

مادلین کوهن، وکیل این زندانی که شاهد اجرای مراسم اعدام بود، می‌گوید که موکلش "تا حد مرگ شکنجه شده" است. او خواستار بررسی داروی تزریق شده، خلوص آن و رسیدگی قضایی به این ماجرا است.

کلیتون لاکت در سال ۱۹۹۹ به جرم کشتن یک زن ۱۹ ساله به نام استفانی نیمن به اعدام محکوم شد. او شاهد بود که چطور دو همدستش خانم نیمن را زنده دفن کرده‌اند.

استفانی نیمن و دوستانش قصد داشتند مانع دستبرد به یک خانه شوند.

تعویق اعدام مشابه

به دنبال این اتفاق اجرای حکم اعدام یک زندانی دیگر هم که قرار بود دو ساعت بعد در همان اتاق اعدام شود، به مدت دو هفته متوقف شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption قرار بود چارلز وارنر دو ساعت بعد از آقای لاکت اعدام شود اما تزریق ماده مرگبار به او به تعویق افتاد

چارلز وارنر ۴۶ ساله در سال ۱۹۹۷ به جرم تجاوز به یک دختر ۱۱ ماهه و قتل او به اعدام محکوم شد.

آقای وارنر و آقای لاکت هر دو تقاضا کرده بودند که نام شرکت تامین‌کننده ماده تزریقی را بدانند تا از کیفیت آن اطمینان داشته باشند و بدانند که دارو‌ها به طور قانونی تهیه شده است؛ اما دادگاه بر اساس قانون ایالت اوکلاهاما با این درخواست مخالفت کرد.

بر اساس قانون ایالتی اوکلاهاما، مقام‌های قضایی نمی‌توانند مشخصات شرکت تهیه‌کننده مواد کشنده را افشا کنند؛ حتی اگر دادگاه حکم بدهد.

ماه مارس امسال دادگاهی به نفع این دو زندانی حکم داد، اما دادگاه عالی هفته گذشته این حکم را نقض کرد.

در سال‌های اخیر، کارخانه‌های داروسازی در اقدامی اعتراضی به ادامه اجرای احکام اعدام در آمریکا، از فروش محصولات خود که می‌تواند در اعدام محکومان کاربرد داشته باشد، خودداری می‌کنند.

در بعضی موارد سعی شده است که با ترکیب داروهای شیمیایی‌‌ همان ماده‌ای که شرکت‌های داروسازی پیش‌تر برای تزریق کشنده می‌ساختند، تهیه شود.

از مواد کشنده سه گانه اولین بار سال ۱۹۸۲ در ایالت تگزاس آمریکا استفاده شد و از آن پس به عنوان یک روش رایج اعدام در آمریکا به کار گرفته می شود.

این شیوه اعدام به عنوان جایگزینی انسانی‌تر برای خفگی با گاز و صندلی الکترونیکی معرفی شده اما منتقدان می‌گویند که این شیوه هم می‌تواند باعث رنج محکومان شود.

بعضی از ایالت‌های آمریکا که همچنان در آن‌ها مجازات اعدام اعمال می‌شود، به شیوه تزریق تکی داروی کشنده روی آورده‌اند، اما ایالت اوکلاهاما از ایالت‌هایی است که همچنان تزریق سه‌گانه در آن رواج دارد.

مطالب مرتبط