وزارت کشور تاجیکستان: حسینی با فعال پیشین حزب نهضت اسلامی مناقشه داشت

حسینی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پلیس می‌گوید آقای حسینی با رهبر پیشین حزب نهضت اسلامی در خاروغ مناقشه کرده است

وزارت کشور تاجیکستان گفته است که سعیدعمر حسینی، معاون اول رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و نماینده پارلمان، در شهر خاروغ با اسرار بلبل‌اف، رهبر پیشین بخش این حزب در شهر خاروغ مناقشه کرده است.

در بیانیه این وزارت که در سایت وزارت امور داخله منتشر شده، به مناقشه‌ای که روز دوشنبه ۲۸ آوریل در دفتر حزب نهضت اسلامی در شهر خاروغ رخ داد، اشاره‌ شده است. طبق این بیانیه، اسرار بلبل اف، رهبر پیشین حزب نهضت اسلامی در شهر خاروغ، آقای حسینی را به "تحقیر مردم بدخشان" متهم کرده و خواستار عذرخواهی او شده است.

ضمنا، آقای بلبل‌اف همان کسیست که ماه اوت سال میلادی گذشته با پخش بیانیه ای از طریق شبکه اول تلویزیون دولتی تاجیکستان رهبران حزب نهضت اسلامی را به دروغگویی متهم کرده و از صفوف این حزب مخالف دولت خارج شده بود.

وی آن زمان خود را رئیس بخش حزب نهضت اسلامی در شهر خاروغ معرفی کرده و از محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی انتقاد کرده بود که شمار اعضای این حزب در ولایت بدخشان را بمراتب بیشتر از شمار واقعی نشان داده است.

آقای بلبل اف آن زمان گفته بود: "نهضتیهای بدخشانی را همه‌طرفه خلق خوش نمی‌پذیرد و از من طلب دارند که فعالیتم را قطع نمایم. واقعا حزب نهضت اسلامی در بدخشان درکار نیست. در آن رویخط (لیست) نوشته بودند که من ۲۵۲ نفر عضو دارم، در شهر خاروغ من این مقدار اعضا ندارم. من معاون خود را ندیده ام، همگی ۵ اعضا دارم."

این در حالیست که در ماه آوریل سال گذشته اسرار بلبل اف به رادیوی "آزادی" گفته بود که "مقامات حکومتهای محلی در بدخشان یک معرکه ضد (حزب) نهضت را آغاز کرده، از بخشهای این حزب طلب دارند که اعضای خود را از صفهایشان خارج کنند."

در ارتباط به مناقشه اخیر در شهر خاروغ تارنمای رسمی حزب نهضت اسلامی از ورود مسئولان حکومت و کمیته کار با زنان همراه جوانان تنومند به داخل بنای این حزب در شهر خاروغ خبر داده بود.

این منبع نوشته بود که این افراد با ندای “نهضت در این منطقه لازم نیست، شما ما را جنگ می‌‌اندازید” با اعضای حزب دست به گریبان شده‌اند.

طبق اطلاع این منبع، بر اثر لت و کوب شاه نعیم کریم، عضو شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی، از ناحیه بینی جراحت برداشته است. ولی وزارت امور داخله تاجیکستان گفته است که سعیدعمر حسینی و شاه نعیم کریم در اداره پولیس شهر خاروغ حاضر نشده و هیچ شکایتی هم نکرده‌اند.

وزارت امور داخله گفته است در رابطه به این برخورد مواد تحقیقاتی جمع اوری شده به دادستانی شهر خاروغ ارسال شده است.

ضمناً، سعیدعمر حسینی، معاوی اول رهبر حزب نهضت اسلامی و نماینده پارلمان، روز دوشنبه ۲۸ آپریل طبق برنامه مجلس نمایندگان، مجلس سفلای پارلمان در جمع گروهی از اعضای پارلمان برای توضیح پیام سالانه رئیس جمهور به پارلمان وارد شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان، شده بود.

منابع حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گویند مسئولان حکومت ولایت بدخشان به سعیدعمر حسینی، معاون اول رهبر این حزب و نماینده پارلمان، امکان دیدار و گفتگو با مردم را نداده‌اند.

از این لحاظ، آقای حسینی مجبور شده است، که برای دیدار با مسئولان حزب نهضت اسلامی به قرارگاه این حزب در شهر خاروغ برود و در آن جا این مناقشه صورت گرفته است.

در بیانیه حزب نهضت اسلامی به حادثه مشابهی در ماه اوت سال گذشته اشاره‌ شده است که آن زمان هیئت اعزامی این حزب در شهر خاروغ از سوی گروهی مورد تهدید و تعقیب قرار گرفته‌اند و نهادهای ذیربط تا حال هویت این گروه و اهداف آن را مشخص نکرده‌اند.

در همین حال، بعد از ظهر امروز تارنمای رسمی حزب نهضت اسلامی مطلبی انتشار داده و این ادعا را که آقای حسینی "مردم بدخشان را تحقیر کرده‌" تکذیب کرده است.

تارنمای رسمی این حزب مخالف به "اشتباهات زیادی" در بیانیه وزارت کشور اشاره‌ کرده و می‌فزاید که اسرار بلبل اف هیچ گاه ریاست بخش حزب نهضت اسلامی در شهر خاروغ را به عهده نداشت و نیز شاه نعیم کریم ، نه رئیس دستگاه، بلکه عضو شورای سیاسی این حزب است.

در همین حال سخنگوی پارلمان تاجیکستان گفته است شکورجان ظهور اف، رئیس پارلمان از دادستانی کشور خواسته است موضوع برخورد با آقای حسینی، یکی از وکلای پارلمان را تحقیق کند.

مطالب مرتبط